Vodohospodáři zahájili závěrečné čištění Plumlovské přehrady

Vodohospodáři zahájili závěrečné čištění dna Plumlovské přehrady u Prostějova a na přelomu května a června začne její napouštění. Povodí Moravy se zároveň chystá instalovat na přítocích do přehrady speciální zařízení, které sníží obsah fosforu a dalších živin podporujících množení sinic, aby více než stomilionová investice do rekonstrukce vodní nádrže nepřišla vniveč.

6 min. čtení

Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze vypuštěna v závěru roku 2009.

Generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík dnes ČTK řekl, že vodohospodáři odstraňují z části dna a okolí vodní nádrže Plumlov porosty, křoviny a vegetaci. Pracují z loděk, pomocí kterých se dostanou i do obtížně přístupných míst, jako je koryto říčky Hloučely či břehy laguny Bagr. "Připravujeme teď plochu, která bude zaplavena na hladinu 265,5 metru nad mořem," uvedl Světlík. Zbývající část dna budou pracovníci Povodí Moravy čistit při postupném zvyšování hladiny v nádrži.

Stavbaři na Plumlovské přehradě dokončili opěrnou zeď u věže, na koruně hráze je odkopaná zemina a základové pásy jsou podle Světlíka hotovy ze dvou třetin. Na svah hráze, který je vystaven vodě, už bylo navezeno 64.000 tun lomového kamene. Stavbaři ještě musí přivézt dalších zhruba 6000 tun. "V nejbližších dnech začnou dělníci dláždit návodní líc. Stavební firma předpokládá, že posílí směny a pracovat se bude i o víkendech a svátcích," podotkl Světlík.

Odborníci museli před napouštěním přehrady vyřešit problém s čištěním vody v přítocích, které stále mají vysoký podíl fosforu a dalších živin podporujících množení sinic. Povodí Moravy na přítocích do přehrady instaluje speciální srážedla, která pomocí síranu železitého sníží obsah živin ve vodě přitékající do nádrže. Vodohospodáři také v okolí přehrady rozmístí tabule s informacemi o zákazu skládky odpadu a vypouštění splaškových vod.

Vodohospodářům nehrála do karet nezvykle dlouhá zima, která nejméně o měsíc zpozdí napouštění přehrady. Podle původních plánů mělo být zahájeno na přelomu dubna a května. Podle Povodí Moravy by přehrada přesto mohla být do léta částečně napuštěna vodou, aby se v ní opět mohli koupat lidé, na což netrpělivě čekají majitelé restaurací a rekreačních objektů v okolí.

Vodní nádrž v Plumlově se začala vypouštět v září 2009 a těžba sedimentů z jejího dna byla zahájena v závěru roku 2010. Čištění dna nádrže včetně přilehlého Podhradského rybníku stálo zhruba 140 milionů korun. Hráz Plumlovské přehrady z roku 1932 je první v tuzemsku, jež se dočkala tak zásadního zásahu. Díky masivní investici bude přehrada bez nutnosti dalších velkých oprav nejméně 50 let plnit protipovodňovou funkci.

 

Zdroj: Wikipedia, Pernak1, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme