Vodohospodáři z Brněnské přehrady vytáhli asi 65 tun nepořádku

Pracovníci státního podniku Povodí Moravy z Brněnské přehrady v minulém týdnu vytáhli a odvezli asi 65 tun naplaveného nepořádku, především větví, odpadků a pet lahví. ČTK to řekl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

2 min. čtení

Nepořádek odvezlo osm plně naložených nákladních vozů. Vodohospodáři naplaveniny vytahovali pomocí těžké techniky, a to především od hráze a Rakovecké zátoky. Další naplaveniny se držely v zátokách. Šlo třeba i o staré pneumatiky. Loni takto pracovníci Povodí z přehrady vytáhli mimo jiné i králíkárnu.

"Máme už vytipovaná místa, kde se nepořádek drží, na ta se zaměřujeme," uvedl Chmelař. Povodí podle něj počítá s tím, že nějaký nepořádek se do přehrady ještě dostane, takže vodní plocha se bude dočišťovat i příští týden. Celkem by mohlo jít až o 70 tun nepořádku.

Podle Chmelaře se po zimě z přehrady odveze průměrně 40 až 50 tun naplavenin. Loni to bylo jen 15 tun, předloni 50 tun. "Letos byl oproti těm předchozím rokům hodně led a sníh, naplavenin je proto více," uvedl mluvčí.

Naplaveniny vodohospodáři třídí.
Odtěžené dřevo odvážejí usušit do meziskladiště ve Veverské Bítýšce a odpadky odvážejí na skládku. Úklid přehrady provádějí každoročně před zahájením plavební sezony. Naplaveniny do přehrady spláchly srážky a zvýšené průtoky při jarním tání.

Foto: Wikipedia, Dezidor, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme