S projektem na obnovení populace jesetera přišli rakouští odborníci, kteří jesetery už vypouštějí do dolního toku Dunaje a Moravy. "Jeseter malý se velmi vzácně vyskytuje také v řece Moravě a dolní Dyji. Myšlenku obnovy jeho populace jsme se proto rozhodli podpořit," uvedl generální ředitel státního podniku Jan Hodovský.
Povodí Moravy vysadí ročně 5000 nedospělých jedinců do české části řek Moravy a Dyje v letech 2017 až 2021. Smyslem je založení populace nejméně 2000 dospělých jedinců, která se dokáže sama reprodukovat.
Státní podnik už příští týden v oblasti Pohanska u Břeclavi vysadí takzvané juvenilní ryby, tedy jedince před dosažením pohlavní dospělosti. Do Dyje poputují z kontejnerové líhně na Dunaji ve Vídni. Jak Chmelař uvedl, pro dobrý vývoj je nutné nalézt a zajistit klíčová stanoviště. Proto bude část ryb vybavena vysílačkami. Jejich pomocí lze po několik let dokumentovat migrační pohyby a využívání různých stanovišť. Kromě každoročního vypouštění jeseterů chce Povodí Moravy dělat i hydroakustický monitoring ryb, tedy průzkum pomocí sonarů. Pomocí genetických analýz se zase ujasní, zda existují rozdíly mezi zbytkovými populacemi v Dunaji a v líhních. "Tím se zajistí, aby se pro odchov používal výhradně původní materiál," doplnil Hodovský.
Jeseter malý je nejmenším druhem dunajských jeseterů a žije v průběhu celého životního cyklu pouze ve sladké vodě, bez potřeby migrovat do Černého moře. Může dosáhnout délky až 125 centimetrů a váhy 19 kilogramů. Živí se drobnými larvami či korýši, výjimečně i drobnými rybami. Vyskytuje se v tocích u Černého, Kaspického a Baltského moře. V řekách Moravě a Dyji dříve žil hojněji, dostával se do nich z Dunaje. Nyní je jeho výskyt jen sporadický, především kvůli výstavbě přehrad.
Foto: Wikipedia, Karel, licence
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK