Vodohospodáři vyhloubili v Chlebičově na Opavsku vrt pro zásobování vodou

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) vyhloubila v Chlebičově na Opavsku vrt pro zásobování pitnou vodou. V nedalekých Hněvošicích začíná dva vrty rekonstruovat. Oba projekty přijdou dohromady na osm milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

3 min. čtení

Část Opavska není napojena na páteřní systém pro výrobu a distribuci pitné vody v regionu Ostravský oblastní vodovod. SmVaK tam dodává lidem pitnou vodu z podzemních zdrojů.

"Osmatřicet metrů hluboký vrt v Chlebičově s vydatností tři litry za sekundu z konce 70. let minulého století byl na hranici své životnosti. Z tohoto důvodu bylo nezbytné ho nahradit vrtem novým. V průběhu jeho výstavby a testování byli obyvatelé zásobováni suchovodem z vysokohustotního polyetylenu s délkou 1565 metrů, který přiváděl vodu z úpravny vody ve Velkých Hošticích," uvedl ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Vrt kromě obyvatel Chlebičova zásobuje také lidi v Pustých Jakarticích. "Systém funguje tak, že voda z vrtu je čerpána ponorným čerpadlem do odkyselovací stanice a následně upravena odkyselením přes aerační věž s dávkováním chlornanu sodného pro zajištění zdravotního zabezpečení. Upravená voda směřuje do jímky pitné vody s objemem 30 metrů krychlových a následně je čerpána do věžového vodojemu s kapacitou 200 kubíků, odkud směřuje k odběratelům," popsal Síbrt.

Vrty v Hněvošicích podnik rekonstruuje, protože už byly v nevyhovujícím technickém stavu.
"Budou zároveň vystrojeny novou strojní technologií, vybaveny novou elektroinstalací a telemetrií pro měření hladiny vody ve zdroji," uvedl Síbrt.

SmVaK Ostrava patří mezi největší vodárenské firmy v zemi. Vodu dodávají více než 730.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme