Vodohospodáří varují: Alkohol ani metanol do kanalizace nepatří!

 Aktuální alkoholová kauza přináší problémy také českým a moravským vodohospodářům. Varují před možnou likvidací závadného i nezávadného alkoholu přímo v kanalizaci. Podívejme se, jak tuto situaci řeší ve středních Čechách a v Praze.

4 min. čtení

STŘEDNÍ ČECHY
„Alkohol, ať již metanol, nebo etanol do kanalizace nepatří. Obě látky jsou na čistírnách OV odbouratelné, ale ve větším množství mohou způsobit na menších ČOV problémy s čistícím procesem,“
sdělil Ing. Tomáš Hloušek, technolog pitných a odpadních vod Středočeských vodáren, a.s.

„Tyto problémy jsme zatím v naší společnosti nezaznamenali, ale žádáme občany, aby podezřelý alkohol nelikvidovali v kanalizaci. Přestože bychom na velkých ČOV byli schopni alkohol likvidovat, můžeme tak činit pouze pro právnické osoby – firmy. Od občanů tedy láhve s podezřelým alkoholem odebírat nemůžeme,“ řekl závěrem Tomáš Hloušek. Jako nebezpečný odpad by jej měly odebírat sběrné dvory.

PRAHA
Pražané mohou zlikvidovat alkohol neznámého původu v čističce odpadních vod. Vylití alkoholu přímo do kanalizace je podle společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) hrubým porušením kanalizačního řádu. Po zrušení prohibice se může opět volně prodávat alkohol vyrobený do 1. ledna letošního roku a alkohol s novými kolky. Otevřené lahve nebo alkohol bez "rodného listu" by měl být zlikvidován.

"Zájemcům o likvidaci alkoholu s neznámým původem, případně metanolu, nabízíme možnost odborné likvidace v zařízení ústřední čistírny odpadních vod," sdělil dnes ČTK mluvčí PVK Ondřej Pokorný.

Čistička sídlí v ulici Papírenská 199/6 v Praha 6 na Císařském ostrově. Otevřeno má od pondělí do pátku od 07:00 do 17:00.
Na místě jsou podle Pokorného připraveny sběrné kontejnery včetně třídících boxů na prázdné láhve.

"Možnost je určena fyzickým osobám, kterým nebude vydán žádný doklad o likvidaci alkoholu. Od právnických osob bude alkohol neznámého původu přijímán podle předem dohodnutých podmínek,"
dodal mluvčí. Zájemci získají více informací v kontaktním centru PVK na telefonu 840 111 112.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme