Vodohospodáři snižují kvůli tání sněhu hladinu nádrží na Moravě

Vodohospodáři z preventivních důvodů snižují hladiny nádrží na Moravě. Důvodem je vydatné sněžení z uplynulých dní, které bylo provázené táním sněhu. Obdobné počasí se očekává i v nadcházejících dnech. Současná situace je klidná, řekl dnes ČTK generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

3 min. čtení

Oproti minulému týdnu se podle hydrometeorologů množství sněhu v moravských krajích zdvojnásobilo až ztrojnásobilo.

Snížení hladiny bude všude pouze mírné, hladina poklesne jen o několik centimetrů. Jedinou přehradou, kde zatím vodohospodáři od tohoto opatření upustí, je Brněnská přehrada. Již 13. dubna tam totiž začne lodní sezona.

Opatření se týká také největších vodních děl na Moravě, které má státní podnik Povodí Moravy ve své správě. Patří mezi ně Vranovská přehrada na Znojemsku, Nové Mlýny na Břeclavsku, Vír na Vysočině, nádrže Luhačovice a Bystřička ve Zlínském kraji. Na Moravě je celkem 20 přehrad, většina na řece Moravě a Dyji.

Meteorologové očekávají, že na jižní a východní Moravě napadne 15 centimetrů sněhu, přičemž teploty se budou pohybovat okolo nuly. V dalších dnech se bude oteplovat, což sebou přinese tání. Zásoby sněhu jsou přitom v Beskydech a Jesenících hojné.

Podle odhadů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) k 1. dubnu odpovídalo množství sněhu v Jihomoravském kraji v přepočtu 15,8 litru vody na metr čtverečný rozlohy kraje, v Olomouckém 39,1 litru na metr čtverečný, ve Zlínském kraji 53,8 litru a v Moravskoslezském dokonce 67,7 litru, což je nejvíc z celé republiky. Celorepublikový průměr je přitom 24,5 litru na metr čtverečný.

 

Zdroj: Wikipedia, Magnus Manske, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme