Vodohospodáři si stěžují na vandaly; ničí záchranné prvky u jezů

Vodohospodáři se na Moravě potýkají s vandaly, kteří ničí vybavení jezů na záchranu tonoucích. Státní podnik Povodí Moravy jimi dosud vybavil 14 nebezpečných jezů. U každého z nich je zabetonovaný stojan s tabulí s nápisem, že je jez nebezpečný. Na stojanu je třicetimetrové lano, na jehož konci je pěnová podkova, kterou lze tonoucímu hodit.

2 min. čtení

Loni podnik zaznamenal celkem 15 případů poškození těchto zařízení. ČTK to řekl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.
 

Společnost má v péči toky na Moravě. Záchranné prvky začala budovat u nejnebezpečnějších jezů v roce 2011. Stavba stojanu s cedulí a jeho vybavení lanem a podkovou stojí 25.000 korun.

Jedním z prvních jezů, který byl takto zabezpečen, byl jez v Oseku nad Bečvou, kde v uplynulých letech utonuli čtyři lidé. Loni ze stojanu čtyřikrát někdo ukradl záchranné lano. Dvě stejné krádeže se staly na jezu na řece Moravě v Litovli. Další případ je hlášený například ze Solánského jezu na Rožnovské Bečvě.

V Brně na maloměřickém jezu někdo loni zapálil pěnovou záchrannou podkovu a nařezal házecí lano. "Lidé by si měli uvědomit, že tyto prvky slouží jim samotným a mohou zachraňovat životy," zdůraznil Hodovský.

Budování bezpečnostních opatření financuje Povodí Moravy. Zařízení pak předává do péče Českému svazu kanoistů. Obě instituce pak hradí jejich opravy. Dopadnout zloděje lan či vandaly je ale podle vodohospodářů velmi obtížné. Poslední případ se stal o uplynulém víkendu, kdy z jezu v Oseku nad Bečvou opět někdo ukradl záchranné lano.

 

Foto: Wikipedia, Kocour86, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme