Vodohospodáři se chystají na kry; odstraní nánosy u Lipníku Lipník nad Bečvou

Vodohospodáři se připravují na možný výskyt ledových ker, které v zimním období často komplikují průtok na řece Bečvě na Přerovsku.

4 min. čtení

Bagry proto budou na přelomu ledna a února u Lipníka nad Bečvou odstraňovat štěrkové nánosy, které zabraňují průchodu ker a znamenají riziko pro vznik ledových bariér o délce až několika kilometrů. Práce vyjdou do jednoho milionu korun, řekla dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Pracovat se bude na úsecích o délce 400 a 250 metrů. "Zajistili jsme povolení pro zásah v evropsky významné lokalitě soustavy Natura 2000 a po celou dobu akce také odborný hydrobiologický dozor," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Bagry budou nedaleko mostu mezi Lipníkem a Týnem nad Bečvou a u lipnické čistírny odpadních vod. Štěrkové nánosy tam při povodních způsobují největší problémy, zmenšují například průtok, a tím zhoršují průchod ledových ker. "Vytěžený materiál budou pracovníci překládat a odvážet na meziskládku mimo koryto toku a poté odvážet," doplnila mluvčí podniku.

Pracovníci Povodí Moravy se do těžby nánosů u Lipníku pustí i kvůli nařízení místní povodňové komise. Vodohospodáři pro udržení a zvýšení kapacity koryta Bečvy už v minulých letech provedli sérii akcí. Těžili například povodněmi nanesený materiál u jezu v Oseku nad Bečvou nebo pod jezem v Přerově či nad lávkou u přerovské loděnice.

Ledové bariéry způsobily problémy naposledy loni v únoru, kdy zvedly hladiny některých řek v Olomouckém kraji. Kromě problémů na severu kraje tehdy svíraly na několika kilometrech také koryto řeky Bečvy a vodohospodáři museli vyhlásit například v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku druhý stupeň povodňové aktivity. Masa se po několika dnech nakonec dala do pohybu, pomohlo tomu výrazné oteplení a zvýšení průtoku. Ledy pomáhaly rozbít také bagry.

 

Foto: Wkipedia, Cechoslovak, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme