Vodohospodáři sanují vodojemy v Karviné-Ráji a Havířově-Životicích

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) téměř za 60 milionů korun sanuje vodojemy v Karviné-Ráji a Havířově-Životicích. Oba jsou v daných místech klíčové pro zásobování obyvatel pitnou vodou. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

3 min. čtení

Vodojem v Životicích má dvě akumulační komory z deskových železobetonových prefabrikátů, každou s objemem 3600 metrů krychlových. "Vodojem projde kompletní rekonstrukcí, budou sanovány akumulační nádrže, opraveny omítky, podlahy a výplně otvorů. Celý objekt bude nově kompletně zateplený provětrávanou fasádou a bude vizuálně upraven dle standardů společnosti," uvedl vedoucí oddělení investic SmVaK Dalibor Jurčák.

Firma tam také vyspraví systém odvodnění, rekonstruuje systém vzduchotechniky armaturní komory a prostoru akumulace nebo vymění bleskosvod a zemnící soustavu akumulačních komor. Celkové náklady přesáhnou 42 milionů korun

Vodojem v karvinské části Ráj má dvě akumulační komory, každou o kapacitě 6000 metrů krychlových pitné vody. "Akumulační komory jsou z vnější strany zajištěny hydroizolací a zemním obsypem se zatravněním. Současný stav hydroizolace je nevyhovující. Stejně tak vykazuje stavební defekty ve vnější i vnitřní části společná armaturní komora, z níž se vstupuje do akumulačních komor," uvedl Jurčák. Nevyhovující je podle něj také stav oplechování nebo hydroizolace střechy. "Za zenitem je systém odvětrávání a vzduchotechniky v objektu, který logicky vykazuje vysokou vlhkost," doplnil Jurčák.

Firma opraví stropní část akumulačních komor a armaturní komory.
"Kolem objektu bude vybudován nový odvodňovací systém drenáže, který bude odvádět dešťovou vodu mimo stropní konstrukci. Kompletně budou opraveny stěny a podlahy celého objektu. Vnitřní prostor bude vybaven novým odvětrávacím vzduchotechnickým zařízením. Akumulační komory budou zatepleny," popsal Síbrt. Náklady přesáhnou 16 milionů korun.

Foto: smvak.cz

Zdroj: ČTK

Doporučujeme