Vodohospodáři řeší havárii každý třetí den

V průměru každý třetí den nyní řeší havárii na vodovodním či kanalizačním potrubí zaměstnanci 1.SčV, a.s. (1.SčV). Ta je nejvýznamnějším provozovatelem vodohospodářského majetku na Příbramsku a Říčansku. Od začátku roku jsou to ale jen drobnější poruchy.

3 min. čtení

Velkou havárii, která by přerušila dodávku pitné vody na delší dobu pro velký počet obyvatel, letos zatím 1.SčV nezaznamenala.
 

Počet letošních havárii na vodovodech a kanalizacích tak odpovídá dlouhodobému průměru. V zimě je ale vždy větší. „Nárůst havárií v zimním období ovlivňuje především kolísání teplot. Při oblevách se pak začne pohybovat půda, která vytváří tlak na potrubí,“ vysvětlila Kristina Blaszczyková, tisková mluvčí 1.SčV. „V případě zásadnějších klimatických změn lze tedy očekávat i větší množství poruch,“ dodala. Dalším z faktorů ovlivňujících množství havárií je stáří vodovodní sítě, kterou 1.SčV ve spolupráci s městy a obcemi postupně, v rámci finančních možností, modernizuje.

Proti celé řadě potenciálních havárií mohou ale působit preventivně i obyvatelé. V zimě by měli například mnohem pozorněji a častěji kontrolovat své vodoměry. „Případné zamrznutí vodoměru a armatur na vodovodní přípojce často způsobuje jejich poškození. Při oblevě pak vytéká voda z těchto poškozených míst,“ upozornila Kristina Blaszczyková.

Rady, jak se postarat o svůj vodohospodářský majetek, získají zájemci v zákaznickém centru nebo na zákaznické lince 1.SčV (více na www.1scv.cz).


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme