Vodohospodáři odkalí na Českobudějovicku 25 km potrubí

Jihočeský vodárenský svaz (JVS) a společnost ČEVAK chystají na Českobudějovicku odkalování vodovodních řadů o délce 25 kilometrů. Důvodem je železitá voda, kterou způsobilo opotřebování potrubí. Během odkalování ve dnech od 6. do 13. září tak z řadu vyteče 30.000 kubických litrů vody. 

3 min. čtení

Obyvatelé některých zasažených obcí budou muset počítat s tím, že nebudou moci odebírat vodu z řadu. ČEVAK pro ně proto připraví vodu z přistavených tlakových stanic nebo cisteren. Novinářům to řekli zástupci obou společností.

Projekt počítá s tím, že vodohospodáři několikrát propláchnou potrubí vodou pod vysokým tlakem, což odstraní železitý kal z potrubí. "Samozřejmě i v následujících dnech poté budeme sledovat stav vody," uvedl provozní ředitel společnosti ČEVAK Lubomír Tomanec.

Vysoký obsah železa způsobil stav ocelového potrubí. To leží v zemi více než 30 roků. "Je z 80. let minulého století, kdy se předpokládala podstatně větší spotřeba vody než dnes. Velké průměry potrubí vodu dlouho zadržují a důsledkem je právě zvýšená koncentrace železa," uvedl provozní náměstek JVS František Rytíř.

Odkalování začne 6. září v úseku od vodojemu Včelná do Českých Budějovic. Sníží tlak vody v potrubí, ale nijak neomezí dodávku spotřebitelům. Nejnáročnější práce se uskuteční 13. září. V ten den má být odkaleno potrubí o délce 14 kilometrů. Zasáhne lokality jako Bavorovice, Hlubokou nad Vltavou, Zliv, Zahájí, Mydlovary, Olešník nebo Dříteň. "Problémy mohou nastat pouze u míst, které jsou na vodovodní řady napojeny přímo, bez vodojemů," uvedl ředitel JVS Antonín Princ. Proto budou 13. září připraveny cisterny s vodou v Bavorovicích, Municích a v Hluboké nad Vltavou.

Podle Tomance železitá voda není nijak závadná a ještě není za hranicí uživatelnosti. "Ale pokud bychom potrubí neodkalili, velmi rychle bychom se k té hranici přiblížili," uvedl.

Foto: Wikipedia, Aerophoto CZ s.r.o., licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme