Vodohospodáři: Moravské řeky se dosud nevyrovnaly s letním suchem

Morava se dosud nevypořádala s následky letošního letního sucha. Přestože se ochladilo a přibylo dešťových přeháněk, koryta řek jsou ve srovnání se stejnými obdobími z minulých let zaplněna jen z pětiny až čtvrtiny. ČTK to řekl Marek Vyskot ze státního podniku Povodí Moravy, který má moravské toky ve své péči.

2 min. čtení

Kdy se situace zlepší, nelze podle vodohospodářů odhadnout. "Situace je ve srovnání s létem na většině míst buď setrvalá, nebo mírně kolísavá. Samozřejmě nám pomáhá, že léto máme za sebou a voda již není čerpána k závlahám," uvedl Vyskot.

Například řeka Jevišovka na Znojemsku je na pouhých deseti procentech svého obvyklého stavu, řeka Bečva na střední Moravě je na zhruba 25 procentech a řeka Morava ve Strážnici na Hodonínsku na asi 35 procentech normálu.

"Září a říjen patří k poměrně suchým měsícům. Snad nám více naprší v listopadu. Doufáme, že se bude situace ke konci roku zlepšovat, ale vývoj neumíme odhadnout," zdůraznil Vyskot.

Stav sucha ale podle něj hlásí desítky měrných stanic na moravských řekách. Letošní sucho bylo jedním z největších, s nimž se Morava od roku 2000 potýkala.

 

Foto: „Břeclav, Dyje“ od Fredericus – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme