Vodohospodáři letos investují na Opavsku 125 milionů korun

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) investuje letos do vodárenské infrastruktury na Opavsku 125 milionů korun, zhruba stejně jako loni. Více než 70 milionů půjde do vodovodních sítí a téměř 55 milionů do kanalizací a čistíren odpadních vod. ČTK to dnes sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

4 min. čtení

V Chlebičově bude 38 metrů hluboký vrt z konce 70. let minulého století, který je na hranici životnosti, nahrazen novým vrtem. V Hněvošicích se kvůli nevyhovujícímu technickému stavu budou rekonstruovat dva vrty.

"Budou zároveň vystrojeny novou strojní technologií, vybaveny novou elektroinstalací a telemetrií pro měření hladiny vody ve zdroji. Investice dosáhne tří milionů korun. Sanována bude také stavební část budovy místní odkyselovací stanice a nově vybavena bude její technologická část. To vše téměř za čtyři miliony korun," uvedl Síbrt.

Na Opavsku se bude také rekonstruovat několik vodojemů.
"Sanovány budou například věžový i zemní vodojem ve Vítkově. Obě stavby si dohromady vyžádají 28 milionů korun," uvedl mluvčí.

Začne výměna přívodních řadů pro Melč a okolní obce za 40 milionů korun. Práce budou dokončeny v příštím roce. Začne i výstavba vodovodu a automatické tlakové stanice v opavské místní části Podvihov téměř za 17 milionů, která také skončí v roce 2023.

Podnik chystá výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod v místní části Skřipova Hrabství za 19 milionů korun. "V současnosti jsou v obci odpadní vody předčišťovány v septicích u nemovitostí a dále odváděny jednotnou kanalizací do výústi. V plánu je vybudování kořenové čistírny odpadních vod zhruba pro 300 obyvatel a její napojení na stávající kanalizační síť," uvedl ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Jan Tlolka.

Celkově letos SmVak investují do vodárenské infrastruktury 753 milionů korun a dalších 288 milionů do oprav. Je to nejvíce v historii firmy, loni činily investice více než 980 milionů korun.

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také části Olomouckého kraje a do pohraniční oblasti Polska.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme