Vodohospodáři dokončují obnovu Předního rybníku v Hustopečích

Vodohospodáři z Povodí Moravy dokončují obnovu Předního rybníku v Hustopečích na Břeclavsku. Z nádrže odtěžili nánosy bahna, pracují na bezpečnostním přelivu či na výpustném zařízení. Hotovo by mělo být v listopadu. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Investice si vyžádá téměř 15 milionů korun.

3 min. čtení

S obnovou nádrže vodohospodáři začali před rokem, kdy v září vypustili vodu z nádrže tak, aby sedimenty mohly proschnout. Následně část nánosů odtěžili. "V rybníku jsme naměřili sedimenty o mocnosti až 1,6 metru. Celkem jsme odstranili z nádrže 2400 kubíků sedimentů, těžba probíhala od paty hráze do vzdálenosti přibližně 30 metrů," popsal obnovu retenční schopnosti Předního rybníka generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Letos na jaře vodohospodáři rozebrali část hráze, odstranili výpustné zařízení a začali opravovat bezpečnostní přeliv. "V současnosti dokončujeme práce na bezpečnostním přelivu i na výpustném zařízení, dále probíhají práce na odpadním korytě a dosypání hráze," doplnil Gargulák.

Po dokončení prací se začne s napouštěním nádrže. Záležet ale bude na aktuální hydrologické situaci, řada pramenů na jižní Moravě v léta podle mluvčího vyschla.

Přední rybník v Hustopečích převzalo Povodí Moravy do své správy společně se Zadním rybníkem po zrušení Zemědělské vodohospodářské správy v roce 2011 ve značně zanedbaném stavu. Funkční objekty Předního rybníku byly už v té době v nevyhovujícím stavu a retenční schopnost rybníku byla snížena nánosy. Zadní rybník Povodí Moravy opravilo v letech 2013 a 2016.

Foto: Wikipedia, RomanM82, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme