Vranovská přehrada má problém se sinicemi ve své západní části, pod hradem Bítov. "Východní část, tedy vranovská pláž, má dlouhodobě kvalitní vodu ke koupání. Bohužel situace u Bítova je zcela jiná a turisty odrazuje od návštěvy našeho regionu," řekl dnes ČTK starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.
Vodohospodáři budou situaci u Bítova podrobně monitorovat. Počítají s tím, že by se na přítocích vysadil rákos a orobinec, které mají schopnost zachytit nečistoty ve vodách přitékajících do nádrže. Navíc napomáhají k jejich přirozené likvidaci.
Patrně se kromě sběru sinic a nečistot plovoucích po hladině zapojí do projektu i tzv. aerační věže. Používají se s úspěchem na Brněnské přehradě, dříve značně zamořené sinicemi. Věže jsou upevněny na dně, vodu promíchávají a provzdušňují.
Sinice lze likvidovat také vsypáváním síranu železitého do vody. Opět jde o postup, který se osvědčil na Brněnské přehradě, doplnil Světlík. Hlavním úkolem bude zkvalitnit vodu v Želetavce a také na tocích přitékajících na Moravu z Dolních Rakous.
Vranovsko turistům nabízí nejen přehradu nabízející koupání a plavbu na výletních lodích, ale také Národní park Podyjí a četné památky, k nimž patří zejména barokní zámek ve Vranově a hrad Bítov.
Foto: Wikipedia, Harold, licence
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK