Vedle menšího množství turistů sehrálo pozitivní roli také počasí, které nebylo podle ředitele lipenských vodních záchranářů Milana Bukáčka tak proměnlivé. Proto v létě bylo méně bouřek než v předešlých letech. V lipenské přehradě se během tohoto roku utopil jeden člověk, v roce 2020 to byli tři lidé. Dlouhodobě největší část zásahů u lipenské přehrady tvoří události spojené s rybáři. "Často nemají záchranné vesty, vyjíždějí na vodu v nekvalitních plavidlech. A při změnách počasí, které zde nastávají, jsou životy rybářů často v ohrožení," uvedl Bukáček.
Vodní záchranná služba nepůsobí jen u lipenské přehrady. Někdy zasahuje rovněž na Vltavě. Od 27. června do 1. září je na základně v Dolní Vltavici u lipenské přehrady nepřetržitý provoz. Organizace má asi 100 členů, z nichž se většina ve službách střídá. Na základně v Dolní Vltavici rovněž působí studenti Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity.
Vodní záchranáři v Česku fungují od roku 1968, lipenští působí od roku 1984. V jižních Čechách fungují čtyři aktivní složky vodních záchranářů – Český Krumlov, České Budějovice, Soběslav a Tábor. V ČR je 37 spolků, kde je registrováno přes 1200 lidí. Vodní záchranáři patří ke složkám Integrovaného záchranného systému České republiky. Členy jsou dobrovolníci.
Foto: Wikipedia, Harold, licence
Zdroj: ČTK