Vodní hrad Švihov otevře v neděli nový zážitkový okruh na loďkách podél hradeb

Hrad Švihov na Klatovsku otevře v neděli nový okruh na loďkách vodním příkopem podél hradeb, který bude mít osm tematických zastavení. Bude otevřený od května do září, dá se tam i koupat, řekl dnes ČTK kastelán Lukáš Bojčuk. Současnou hlavní prohlídkovou trasu doplní model tří vývojových fází hradu a černínská galerie v tanečním sále. Novinkou je také druhý prohlídkový okruh kuchyně.

6 min. čtení

"Lidé obeplují zhruba třetinu zdí, asi 150 metrů. Loďky pro pět šest lidí budou dvě, budeme je muset střídat, aby se nepotkávaly, protože někde je to užší. Budeme vyjíždět vždy po půl hodinách až 40 minutách," uvedl kastelán.

Vodní hrad už dříve půjčoval loďky. "Teď to ale bude forma prohlídky," řekl Bojčuk. V loďkách bude plánek zastavení, která jsou očíslovaná, a ke každému tam bude text, který bude zaměřený na téma hrad a voda. "Toto spojení se moc na prohlídkách probírat nestíhá. Například vodní obrana,vodní elektrárna a tak dále," uvedl.

Hrad musel příkopy vyčistit od bahna. "Teď jsou v korytu hluboké 1,5 metru a dá se tam i koupat. Předtím tam bylo třeba 20 centimetrů vody a metr bahna, které se tvořilo desítky let," uvedl kastelán. Vzhledem k tomu, že voda přitéká z nýrské přehrady, je čistá a i v létě ledová.

Švihov dal udělat po celém obvodu jílovou izolaci zdí hradu, která byla rozpadlá v dezolátním stavu. K tomu ale musel příkop odbahnit.
"A aby to mělo nějaký užitek, tak jsme vymysleli prohlídky na lodičce," uvedl. Celkové náklady činily 5,5 milionu, část pokryla dotace, nejvíce stála izolace a odbahnění. "Byla to velká akce na celý rok, příkop jsme museli vypustit, napouštěli jsme ho v říjnu," uvedl.

Trasa loďky už se podle kastelána prodloužit nedá, protože proti proudu je asi 100 metrů od hradu stavidlo, přes nějž loďka neprojede.

Státní hrad přichystal na novou návštěvnickou sezonu na standardních prohlídkových trasách také nové plastové modely vývoje hradu. "Takové hmotové rekonstrukce," uvedl Bojčuk. Jeden sál je nově zaplněný portréty rodu Černínů, posledních majitelů hradu.

Velkou novinkou je také druhý 40minutový prohlídkový okruh kuchyně. Je přepracovaný, návštěvníky bude provádět purkrabí Dominik, švihovská postava, kterou památkáři objevili v historických dokumentech. "Bude to průvodce, který bude vše vyprávět svým pohledem práce na hradě, tedy provozním zázemím, jimž se prochází v druhém prohlídkovém okruhu. Jde spíše o vyprávění o práci člověka, a to i o vaření s recepty," dodal.

Švihov, jímž dlouhodobě projde za sezonu 30.000 až 35.000 návštěvníků, je známý také díky filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku. Vodní hrad dodnes vyhledávají turisté z Čech, Německa, Ruska či Norska a chtějí vidět místa, kde se nejslavnější česká pohádka před 48 lety částečně natáčela. Bojčuk letos očekává běžnou a možná i lepší sezonu.

Foto: Wikipedia, Ondřej Koníček, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme