Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou si připomíná 80 let provozu

Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou si připomíná 80 let provozu. Nejstarší a současně poslední vodní elektrárna vltavské kaskády před Prahou vyrábí v průměru přes 60 milionů kWh elektřiny za rok a pokrývá tak spotřebu 20.000 středočeských domácností. 

2 min. čtení

V sobotu elektrárna v rámci oslav výročí pořádá den otevřených dveří pro veřejnost, sdělil ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier.

"Vodní elektrárna Vrané nad Vltavou patří k důležitým článkům vltavské kaskády. Díky pravidelné údržbě a průběžným modernizacím je dnes schopna vyrábět ze stejného množství vody více elektřiny," uvedl ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Poslední generální opravy soustrojí v letech 2007 a 2009 znamenaly navýšení průměrné účinnosti o více než pět procent a růst průměrné roční výroby o 2,4 milionu kWh. Dvě soustrojí dokážou roztočit turbíny na 150 otáček za minutu. V plném provozu je pohání 180 metrů krychlových vody za vteřinu.

Elektrárna Vrané byla vybudována v roce 1936 jako první velká vodní elektrárna na Vltavě. Je posledním stupněm vltavské kaskády a reguluje odtok vody do Prahy.

 

Foto: Wikipedia, Lovecz, licence

 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme