Vodní elektrárna Vír po úpravách víc pomůže vyrovnávat výkyvy v síti i v řece

Vodní elektrárna Vír 1 u hráze vírské vodárenské přehrady bude díky úpravám za 20 milionů korun lépe vyrovnávat výkyvy v distribuční síti. Rovnoměrnější bude rovněž vypouštění vody do řeky Svratky pod nádrží. 

4 min. čtení

Firma E.ON Energie nechala do elektrárny ke dvěma turbogenerátorům s celkovým instalovaným výkonem 7,1 megawattu (MW) osadit třetí turbogenerátor s výkonem 0,56 MW. Vír 1 patří mezi malé vodní elektrárny.

„Budeme schopní lépe využít energetický potenciál vody v přehradě,“ řekl novinářům Pavel Chlup, vedoucí obnovitelných zdrojů firmy E.ON Energie. Dalším přínosem investice podle něj bude to, že se ustálí tok Svratky, protože elektrárna nahradí dosavadní špičkový provoz průtočným.

Elektrárna bude rovněž schopná rozšířit kapacitu služeb pro společnost ČEPS, která zajišťuje na území ČR provoz elektroenergetické přenosové soustavy. „To znamená, budeme schopni rozšířit kapacitu služeb výkonové rovnováhy, po kterých je dneska velká poptávka pro udržení stability v síti, aby nedošlo k blackoutům a takovým situacím,“ uvedl Pavel Chlup.

Starší turbíny elektrárny Vír 1 mají instalovaný výkon šest MW a 1,1 MW. Elektrárna zatím fungovala ve dvou denních špičkách, při nichž odtékající voda zaplnila nádrž pod hrází. Z této nádrže teče voda do řeky. Nová nejmenší turbína bude v provozu nepřetržitě. Odtok vody do řeky bude plynulejší, což je podle energetiků lepší i z hlediska přírody.

Průběžným odpouštěním vody si elektrárna také uvolní kapacitu denní nádrže zachycující vypouštěnou vodu pro případ spuštění největšího turbosoustrojí, když bude podle ČEPS potřeba dodat elektřinu do sítě.
„Toto velké turbosoustrojí necháme v záloze pouze pro služby výkonové rovnováhy pro ČEPS,“ uvedl Chlup.

Nová turbína vyrobená ve Strojírnách Brno je velká asi jako osobní auto, váží tři tuny. Generátor má hmotnost 4,5 tuny. Zařízení by mělo být zprovozněné do konce letoška.

Z Víru teče pitná voda i do brněnské aglomerace. Pod vyrovnávací nádrží je ještě průtočná elektrárna Vír 2 s menším výkonem. Stálý provoz obě elektrárny zahájily v roce 1956. Ovládané jsou z centrálního dispečinku firmy v Brně.

Firma E.ON Energie provozuje deset malých a jednu velkou vodní elektrárnu s celkovým instalovaným výkonem přes 32 megawattů (MW).

Foto: Wikipedia, BíláVrána, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme