Vodní elektrárna Lipno vyrobila loni přes 122.000 MWh energie, meziročně víc

Vodní elektrárna Lipno vyrobila loni přes 122.000 megawatthodin (MWh) energie, meziročně zhruba o 7000 MWh víc. Loňská výroba přibližně odpovídá spotřebě 34.000 jihočeských domácností. Při letních exkurzích se zdarma podívá k výrobním technologiím, jež jsou 160 metrů pod zemí, přes tisíc lidí. ČTK to řekl Martin Schreier z útvaru mediální komunikace firmy ČEZ.

3 min. čtení

"Elektrárna Lipno možná není tak viditelná jako Dlouhé stráně, ale i díky rozsáhlým modernizacím jde stále o technologickou a technickou špičku. Vyrábí velmi rychle a efektivně čistou energii, sloužící k vykrývání výkyvů v síti," uvedl v tiskové zprávě člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina. K přeměně na jednu kilowatthodinu potřebuje elektrárna podle něj jen 2,7 metru krychlových vltavské vody, což je nejméně z celé Vltavské kaskády.

V podzemní elektrárně, kterou spojuje s povrchem 220 metrů dlouhý tunel včetně podzemní lanovky, jsou dvě plně automatizovaná soustrojí s Francisovými turbínami a potřebná elektrická zařízení. ČEZ oba bloky lipenské elektrárny v letech 2012 až 2017 zmodernizoval. Účinnost obou soustrojí se díky investicím za více než 400 milionů korun zvedla o čtyři procenta. "To znamená další miliony kilowatthodin ekologické elektřiny," řekl již dříve Schreier. Díky investici se životnost elektrárny prodloužila o další desítky let. V provozu je elektrárna 63 let, dosud vyrobila 8,7 milionu MWh.

Vodní elektrárna Lipno I je v podzemní dutině, vylámané v hloubce 160 metrů pod terénem u hráze. Slouží i jako zdroj schopný dodat elektřinu pro bezpečnostní systémy jaderné elektrárny Temelín při blackoutu. Lipenská přehrada vznikla na Vltavě v letech 1952 až 1959. Lipno je s rozlohou 48,7 kilometru čtverečních největší přehradní nádrž a největší vodní plocha v ČR.

Foto: Wikipedia, Aktron, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme