"Elektrárna Lipno možná není tak viditelná jako Dlouhé stráně, ale i díky rozsáhlým modernizacím jde stále o technologickou a technickou špičku. Vyrábí velmi rychle a efektivně čistou energii, sloužící k vykrývání výkyvů v síti," uvedl v tiskové zprávě člen představenstva ČEZ a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika Jan Kalina. K přeměně na jednu kilowatthodinu potřebuje elektrárna podle něj jen 2,7 metru krychlových vltavské vody, což je nejméně z celé Vltavské kaskády.
V podzemní elektrárně, kterou spojuje s povrchem 220 metrů dlouhý tunel včetně podzemní lanovky, jsou dvě plně automatizovaná soustrojí s Francisovými turbínami a potřebná elektrická zařízení. ČEZ oba bloky lipenské elektrárny v letech 2012 až 2017 zmodernizoval. Účinnost obou soustrojí se díky investicím za více než 400 milionů korun zvedla o čtyři procenta. "To znamená další miliony kilowatthodin ekologické elektřiny," řekl již dříve Schreier. Díky investici se životnost elektrárny prodloužila o další desítky let. V provozu je elektrárna 63 let, dosud vyrobila 8,7 milionu MWh.
Vodní elektrárna Lipno I je v podzemní dutině, vylámané v hloubce 160 metrů pod terénem u hráze. Slouží i jako zdroj schopný dodat elektřinu pro bezpečnostní systémy jaderné elektrárny Temelín při blackoutu. Lipenská přehrada vznikla na Vltavě v letech 1952 až 1959. Lipno je s rozlohou 48,7 kilometru čtverečních největší přehradní nádrž a největší vodní plocha v ČR.
Foto: Wikipedia, Aktron, licence
Zdroj: ČTK