Vodní dílo Kryry či zatápění lomů bude řešit nový ředitel Povodí Ohře Svejkovský

Stavbu nádrže Kryry u Podbořan na Lounsku či zatápění hnědouhelných lomů bude řešit nový ředitel Povodí Ohře Jan Svejkovský. Do funkce ho dnes jmenoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Svejkovský doposud působil ve státním podniku jako mluvčí a vedoucí odboru komunikace, dříve také jako technický ředitel. Do výběrového řízení se přihlásilo sedm kandidátů. Výborný v srpnu odvolal ředitele Zbyňka Folka.

5 min. čtení

„Nový generální ředitel má veškeré předpoklady, aby manažersky i odborně zvládl řízení podniku. Má zkušenosti s komunikací, což považuji za velmi důležité, protože jedním z jeho úkolů bude jednak personální stabilizace podniku Povodí Ohře a pak navázat na projekty, které končící vedení podniku začalo rozvíjet,“ uvedl ministr. Komunikovat bude ředitel se zástupci obcí i krajů, zejména Karlovarského a Ústeckého, na nichž je největší plocha povodí.

Povodí Ohře bude muset v reakci na klimatické změny prověřit a zkontrolovat zabezpečení dodávek ze stávajících vodních zdrojů a nádrží, uvedl předseda dozorčí rady podniku Daniel Pokorný. „To je hlavním úkolem,“ řekl. Stěžejní investicí je stavba vodního díla Kryry, které bude sloužit jako zásobárna vody pro Rakovnicko a Žatecko. Výzvou je podle Pokorného také revitalizace důlních děl, zvažuje se jejich zatopení.

Jmenování vnímá Svejkovský jako velký závazek. „Je to závazek vůči zaměstnancům, vůči státnímu podniku, který musí být zdravý a musí správně fungovat,“ uvedl Svejkovský. Podnik připravuje dokumenty a podklady studie pro stavbu nádrže Kryry. „V letošním roce budeme mít vykoupeny pozemky a nemovitosti zhruba za 270 milionů korun. Na výkup máme celkem 365 milionů korun,“ uvedl Svejkovský. „Za ministerstvo můžu potvrdit, že tento projekt je jedním z prioritních pro nového ředitele, a to z důvodu zajištění bezpečnosti dodávek vody,“ uvedl Výborný.

Nádrž by mohla pomoct při závlaze chmelnic a vylepšení vodního režimu v povodí Blšanky a zlepšení odtokových poměrů v povodí Rakovnického potoka a Kolešovického potoka ve Středočeském kraji. Sloužit bude pro rekreaci i rybářům, ale také jako protipovodňová ochrana. Se zprovozněním nádrže se počítá v roce 2041.

Povodí Ohře se stará o území s rozlohou téměř 10.000 kilometrů čtverečních v povodí Ohře a v dalších vymezených povodích. Podnik spravuje vodní toky, umělé kanály, přivaděče, velké vodní nádrže, ostatní vodní nádrže, jezy a malé vodní elektrárny. Podnik působí na území pěti krajů a 33 obcí s rozšířenou působností. Správa povodí je rozdělena mezi tři závody se sídly v Chomutově, Karlových Varech a Terezíně. Povodí Ohře, státní podnik, vznikl k 1. lednu 2001 na základě zákona o povodích. Funkci jeho zakladatele vykonává ministerstvo zemědělství.

Autor: ČTK

Doporučujeme