Vodné a stočné v Ostravě za 62,37 korun

Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) zvyšují cenu vody o 5%. Důvody jsou stejně jako loni v rostoucích cenách nakupované vody a elektrické energie.

5 min. čtení

Oproti letošnímu roku se cena zvýší o 2,94 koruny, konečná částka, kterou bude muset většina obyvatel Ostravy napojená na vodovod zaplatit tak dosáhne 62,37 koruny za metr krychlový pitné vody.

"Je to minimum, jakého jsme mohli dosáhnout, pro průměrného obyvatele Ostravy se cena zvýší o devět korun na měsíc," komentoval zdražení ředitel společnosti OVAK Antonín Láznička.

"Ať lidé šetří, jak šetří – a celková spotřeba vody trvale klesá – my musíme systém udržovat v neustálém provozu, pořád musí běžet čerpadla, neustále musíme vodu upravovat," vysvětlil Antonín Láznička. "Navíc musíme v příštím roce investovat do likvidace výpustí kanalizace do řek, ne všechny odpadní roury totiž ústí do čističek. A za nevyčištěnou vodu, která teče do řek nám účtuje Česká inspekce životního prostředí penále. A jen letos jsmemísto plánovaných čtyř milionů zaplatili jedenáct," dodal ředitel.

Vodné bude od ledna dražší o 0,75 Kč, za metr krychlový dodané vody lidé zaplatí 31,06 koruny. Meziroční zdražení u vodného tak představuje zdražení o zhruba 2,5 procenta.

Stočné zdraží o 2,19 Kč na 31,31 koruny za metr krychlový. Odkanalizovaná voda tak bude meziročně dražší o 7,5 procenta.
Ceny jsou uvedené včetně DPH.

Průměrně tak Ostravané zaplatí za vodu meziročně o pět procent více.

"Podle předběžných výsledků bychom v letošním roce měli hospodařit se ziskem mírně přesahujícím třiašedesát milionů korun, což činí zhruba 6,5 procenta. Neděláme to jako některé jiné společnosti, které si k ceně vody přirážejí i čtyřicet procent," vysvětloval na tiskové konferenci Antonín Láznička v narážce na zisky Severomoravských vodovodů a kanalizací, které v současnosti řeší finanční úřad. Severomoravské vodovody a kanalizace by měly zveřejnit ceny pitné vody dnes.

Pro dlouholetého ředitele společnosti je tento rok posledním, který stráví ve své funkci. "K poslednímu prosinci končím, budu si částečně užívat důchodu a částečně budu radit v centrále naší mateřské společnosti v Praze. Jsem hrdý na to, co se mi za ta léta ve firmě povedlo, a doufám, že se stejně bude dařit i mému nástupci," dodal.

Antonína Lázničku nahradí od nového roku ve funkci ředitele Ostravských vodovodů a kanalizací jeho dosavadní ředitel pro strategii Petr Konečný.

Foto:


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme