Vodné a stočné v M. Třebové příští rok zdraží o sedm až deset procent

Cena vodného se v Moravské Třebové příští rok zvýší zhruba o devět až deset procent. O sedm až osm procent vzroste cena stočného. ČTK to dnes řekl Jan Šimon, ředitel společnosti VHOS, která vodárenskou a kanalizační síť ve městě provozuje.

3 min. čtení

Jaké bude konečné zvýšení, není zatím jasné. Výsledná cena závisí na sazbě DPH, kterou projednává parlament. V současnosti činí DPH pro dodávky pitné vody a odstraňování odpadních vod 14 procent, po lednu by mohla být o procentní bod vyšší. Vodné by mělo zdražit ze současných 34,50 koruny s DPH za metr krychlový na 32,87 koruny bez DPH, u stočného se cena z letošních 43 korun s DPH za metr krychlový zvýší v příštím roce na 40,35 koruny bez DPH. Ceny již schválilo zastupitelstvo města.

Na růstu cen se podílí modernizace čistírny odpadních vod, na niž město získalo evropskou dotaci.
Musí však investici spolufinancovat, v podmínkách dotace je i propočet, jak se musí zvýšit cena vodného a stočného.

"Cenu stočného bohužel negativně ovlivňuje i pokles produkce odpadních vod, vliv na jeden kubík je vyšší, než se původně uvažovalo,"
uvedl Šimon. Množství odpadních vod snížila Vojenská střední škola ministerstva obrany, firma Hedva a dalších drobné podniky. Zároveň se opožďuje napojení nových domácností během dostavby kanalizace v částech Sušice, Udánky a Boršov.

Společnost VHOS, která je součást koncernu Energie AG Oberösterreich, zásobuje pitnou vodou více než 50.000 obyvatel na Svitavsku. Pro více než 28.000 lidí odvádí odpadní vody na čistírnu. Ceny vodného a stočného se v jednotlivých obcích liší, někdy i výrazně.

Foto: Wikipedia, Palickap, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme