Vodné a stočné příští rok v Brně zdraží o sedm procent

Brňané příští rok zaplatí víc za vodu. Cena vodného a stočného vzroste o sedm procent z dnešních 60,17 korun za metr krychlový na 64,30 korun za metr krychlový.

3 min. čtení

Průměrná čtyřčlenná domácnost tak za rok zaplatí o 681 korun za vodu víc než letos. Nový ceník dnes schválila městská rada, uvedl v tiskové zprávě mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Ze zprávy vyplývá, že na zdražení se více než z poloviny podílí růst daně z přidané hodnoty. Nižší sazba DPH, která se na vodné a stočné vztahuje, se má od ledna zvýšit z deseti na 14 procent. Ceny vodného a stočného beze změny DPH by rostly o tři procenta. Ceny podle Žáry odráží irostoucí náklady na vstupy. Počítají také s tím, že do obnovy sítě by příští rok mělo jít nejméně 120 milionů korun.

Dodávky vody i provoz kanalizace má v Brně na starosti firma Brněnské vodárny a kanalizace, kterou zčásti vlastní město. Z údajů společnosti vyplývá, že kvůli rostoucím cenám vodného a stočného Brňané s vodou stále víc šetří. V roce 2000 činila průměrná spotřeba na člověka a den 129 litrů. Loni to bylo 113 litrů. Vodárenská firma počítá s tím, že lidé budou dál šetřit vodou i příští rok. Očekává, že odběr klesne o 150.000 metrů krychlových, tedy asi o 0,5 procenta.

Žára zdůraznil, že i po zdražení bude mít Brno jednu z nejnižších cen za vodné a stočné ve srovnání s městy podobné velikosti.

Letos se ceny vodného a stočného v kraji zvyšovaly v průměru o dvě procenta. Nejdražší vodu po poslední změně ceníku mají na Blanensku, a to 73,43 koruny za metr krychlový. Nejnižších 52,09 koruny platí na Hodonínsku. Brno je v tomto ohledu druhé nejlevnější.

Foto: Wikipedie, Ing. Jan Homola, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme