Vodné a stočné na Královéhradecku zdraží o deset procent

Cena vodného a stočného v Hradci Králové a okolí od ledna 2012 stoupne o 9,98 procenta na 78,49 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody.

2 min. čtení

Zdražení vodárny zdůvodnily náklady na obnovu vodárenských sítí, zvýšenými náklady na provoz a zvýšením daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent. ČTK o tom dnes informoval náměstek Vodovodů a kanalizací (VAK) Hradec Králové Pavel Loskot.

Vedle základní ceny vodného a stočného odběratelé ještě platí takzvanou pevnou složku, která se od ledna také zvýší asi o desetinu. Například u rodinného domku nyní činí pevná platba 886 korun za rok, u velkého panelového domu je 10.404 korun.

Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok čtyřčlenná domácnost v rodinném domku za vodu zhruba o 1000 korun více. Hradecké vodárny v krajském městě a dalších obcích v okrese zásobují pitnou vodou na 150.000 lidí. Cena vody na Hradecku je v porovnání s okresními vodárenskými společnostmi v hradeckém kraji nejvyšší.

Vodárenské sítě na Hradecku má od října 2005 na 30 let pronajaté firma Královéhradecká provozní ze skupiny francouzské Veolie. Ceny vody schvaluje VAK, který patří městům a obcím v regionu. Pro letošní rok ceny vodného a stočného na Hradecku proti roku 2009 vzrostly o 5,36 procenta.

Loni VAK vytvořil zisk 42 milionů korun, který dal na investice. V roce 2012 by investice měly přesáhnout 337 milionů korun.

Foto: Wikipedia, Prazak, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme