Vodné a stočné na Hodonínsku bude stát 56,45 Kč za kubík

Vodovody a kanalizace Hodonín zvýšily ceny vodného a stočného pro rok 2012. Voda v regionu ale zůstává levnější než v jiných okresech. Konečná cena vodného se zvýší na 24,6 Kč, stočné na 31,85 Kč.

3 min. čtení

"O výši zdražení rozhodli naši akcionáři s ohledem na to, že jsme se před časem zavázali k dodržování sociálně únosné ceny po minimální dobu deseti let. Bylo to v souvislosti s dokončením projektu za čtvrt miliardy z evropských peněz," vysvětlil důvod zdražení ředitel VaKu Pavel Koubek.

VaK Hodonín zvýšil cenu vodného jen přibližně o 0,2 %, stočné pak přibližně o 8 %. Podle odborníků se v celé republice stočné zvyšuje tentokrát víc kvůli zvýšení nákladů spojených s růstem DPH.

Porovnání cen vody na jižní Moravě pro rok 2012 ukazuje, že nejvyšší ceny jsou na Blanensku a Břeclavsku. Pak následuje Znojemsko a Brno a jeho okolí. S odstupem za všemi jmenovanými je Hodonínsko, které má nejen vodu nejlevnější, ale také v novém roce nejméně zdraží. Za jeden kubík vody na vodném i stočném zaplatí obyvatel Hodonína i s DPH o deset až dvacet korun méně než ve zbytku kraje.

Nižší cena vody na Hodonínsku navíc pravděpodobně zůstane i nadále. Jak upozornil ředitel Koubek, výše uvedený závazek spojený s dotací z EU bude platit i v dalších letech. "Bude ovšem záležet i na přístupu EU. Stále nám za zmíněný projekt dluží sto milionů korun, které jsme měli dostat před rokem," řekl Koubek.

Foto: Wikipedia, Mercy, licence


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme