Vodárny Vysoké Mýto vloni dosáhly dvojnásobného zisku 3,2 milionu

Společnost Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto vytvořila vloni hrubý zisk 3,2 milionu korun. Je to více než dvakrát tolik než předloni, kdy zisk činil 1,46 milionu korun. Na lepších výsledcích mají zásluhu vyšší ceny vodného a stočného, náklady vzrostly méně, řekla ČTK ekonomka společnosti Irena Svatošová.

3 min. čtení

"V loňském roce jsme mírně zvyšovali ceny. Sice jsme předpokládali, že se sníží tržby, ale k tomu naštěstí nedošlo," uvedla Svatošová. Letos za vodné a stočné lidé ve Vysokém Mýtě platí 61,14 Kč za metr krychlový. Cena se proti roku 2011 změnila pouze o navýšení sazby DPH.

Společnost měla vyšší výnosy za vodné i za stočné. Z celkových tržeb téměř 61 milionů korun připadá na vodné 25,4 milionu a na stočné 28,8 milionu korun. Vodárny také provozují městskou fermentační stanici, která likviduje biologické odpady a ze vzniklého plynu vyrábí teplo a elektřinu. Její provoz je ale kvůli nedostatku vhodného vstupního materiálu prodělečný, firma proto dostala na úhradu ztráty z této činnosti vloni zhruba 1,7 milionu korun. Přínosem zůstává ekologická likvidace odpadů.

Za rekonstrukce a investice letos společnost plánuje utratit téměř šest milionů korun. Největší akcí bude využití dalšího vrtu na pitnou vodu.

Vodovody a kanalizace Vysoké Mýto vlastní z 72 procent město Vysoké Mýto. Zbývající podíl připadá na 11 okolních obcí. Vodárny vloni zaměstnávaly 27 pracovníků.

Vodárny zásobují vodou kromě Vysokého Mýta 36 vesnic nebo připojených částí, což představuje vedle firemních odběratelů téměř 20.000 obyvatel. Na veřejnou kanalizaci je napojeno 11.600 z nich.

Foto: Wikipedie: Sokoljan


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme