Vodárny v Hradci Králové zrušily službu dovážení vody do bazénů zdarma

Vodárenská společnost Královéhradecká provozní již nebude letos lidem v Hradci Králové zdarma vozit cisternami vodu do bazénů. Důvodem jsou rostoucí náklady na tuto službu a to, že při stoupajícím zájmu již vodárny nebyly schopné zajistit dopravu včas v klienty požadovaných termínech. ČTK to řekla mluvčí vodáren Jitka Zoubková. Službu vodárny zavedly v roce 2010. Lidé platili jen za samotnou vodu, dopravu do deseti kilometrů po Hradci Králové měli zdarma.

3 min. čtení

Plnění bazénů cisternami vodárny zavedly hlavně proto, že při rychlém napouštění bazénů z vodovodní přípojky mohlo dojít k poklesu tlaku v potrubí a k zakalení vody. „Největší problém nastal ve chvíli, kdy si zákazník nenaplánoval dovoz vody cisternou do svého bazénu včas a v době, kdy začalo být větší teplo, již byly termíny třeba na měsíc dopředu obsazené,“ uvedla mluvčí.

Možnost dopravy vody cisternami vodárny zachovají, ale bude zpoplatněné částkou 56,35 koruny za kilometr jízdy a částkou 163 korun za napuštění a vypuštění cisterny. Při dovozu deseti metrů krychlových vody tak zájemce zaplatí téměř o 800 korun více, než když si vodu napustí z kohoutku.

Pro napouštění bazénu z vodovodní přípojky vodárny lidem doporučují napouštět nejlépe v noci, a to pomalým průtokem asi 0,2 litru za vteřinu. Za 12 hodin by tak mělo do bazénu natéct asi devět metrů krychlových vody. „Při napouštění bazénu z vlastní přípojky není zákazník vázán omezenými termíny pro závoz cisternou,“ uvedla mluvčí.

Loni službu dopravy vody do bazénu zdarma využilo 310 zájemců, v letech 2020 a 2021 to bylo asi 280 závozů. Aby vodárny poptávku uspokojily, od roku 2020 si pronajímaly navíc ještě jednu externí cisternu. „Doprava zdarma navíc zvýhodňovala pouze část zákazníků s ohledem na místo jejich bydliště,“ uvedla mluvčí.

Královéhradecká provozní zásobuje vodou v Hradci Králové a v okrese Hradec Králové přes 170.000 lidí. Cena vodného a stočného letos činí 113,4 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. K tomu zákazníci platí ještě pevnou složku ceny danou kapacitou vodoměru.

Autor: ČTK

Foto: khp.cz

Doporučujeme