Vodárny Kladno Mělník příští rok dokončí příští rok několik velkých investic

Vodárny Kladno Mělník (VKM) příští rok dokončí několik velkých investičních akcí. Týkají se například zásobování Kladna vodou, konkrétně jde o modernizaci čerpací stanice Hostouň či obnovu potrubí propojujícího vodojemy Kopanina a Kožova Hora. 

4 min. čtení

Největší akcí, kterou se VKM chystají zahájit, bude rekonstrukce a zvýšení kapacity kladenské čistírny odpadních vod za 140 milionů korun. Větší část zaplatí město Kladno. Jednou z největších letos dokončených staveb byla rekonstrukce potrubí pod Labem u Obříství, za kterou VKM obdržely Zvláštní cenu za technickou infrastrukturu v soutěži Stavby roku Středočeského kraje, řekl ČTK ředitel VKM Josef Živnůstek.

V kladenské čistírně se pracuje i nyní, a to na opravě takzvaných dosazovacích nádrží. I toto opatření umožní zvýšení kapacity. Příští rok začnou práce na obnově současných linek a zařízeních a také na zvýšení kapacity čističky ze 72.000 na 99.000 obyvatel. Investice související s kapacitou zaplatí město, náklady na obnovu VKM. "Vyplatí se to udělat v jedné stavbě," uvedl Živnůstek.

Rok 2023 bude z hlediska větších investic VKM představovat především dokončení l zahájených projektů, třeba modernizace přečerpávací stanice Hostouň za 70 milionů korun, obnovu potrubí mezi vodojemy Kopanina a Kožova Hora za 132 milionů nebo rekonstrukce čistíren odpadních vod za desítky milionů korun v Mělnickém Vtelnu a Nebuželech. Vodárny také začnou připravovat projekt na stavbu vodojemu Hostín, jehož kapacita bude 12.000 krychlových metrů.

Oceněná oprava takzvané vodovodní shybky pod Labem u Obříství zhruba za 100 milionů korun byla nezbytná, protože původní potrubí vedoucí v rýhách na dně řeky bylo ve špatném technickém stavu. Hrozila tak havárie va místě, odkud je zásobováno vodou kolem 200.000 Středočechů. Nové potrubí je poblíž původního, pod korytem řeky. Dostalo se tam pomocí neobvyklé a technicky náročné metody, takzvané mikrotuneláže za použití speciálního razicího štítu. VKM tuto metodu použity poprvé. Důvodem bylo zachování splavnosti Labe po dobu prací a také šetrnost pro břehy řeky. "Když tam dneska přijdete, tak tam neuvidíte vůbec nic. Všechno už je zasypáno," uvedl ředitel. Potrubí je od léta ve zkušebním provozu, vše funguje bez problémů. Do půl roku by mělo být oficiálně zkolaudované.

Foto: Vodárny Kladno Mělník

Zdroj: ČTK

Doporučujeme