Vodárny Jičín zdraí od ledna vodné a stočné o 3,9 procenta

Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS) zdraží od ledna 2013 vodné a stočné v průměru o 3,9 procenta na 78,94 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Uvedená cena počítá se zvýšením daně z přidané hodnoty ze 14 na 15 procent.

2 min. čtení

ČTK to řekl předseda představenstva firmy a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr. Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok čtyřčlenná domácnost za vodu zhruba o 390 korun více.

Za hlavní důvody zdražení Šubr označil růst cen energií a zvýšené odpisy z mnohasetmilionové investice do kanalizací Čistá Cidlina. Zvýšenou cenou si vodárny kompenzují také výpadek fakturace za takzvané srážkové vody firmám ve výši asi 1,5 milionu korun.

Cena vodného a stočného od jičínské společnosti bude v příštím roce v hradeckém kraji patřit k vyšším.
Například vodárenské společnosti v Trutnově a Náchodě budou mít ceny 63,71 a 68,07 koruny za metr krychlový vody. Naopak na Hradecku budou lidé platit v průměru 88,04 koruny za metr krychlový vody.

VOS Jičín zásobuje vodou 60.000 lidí a patří obcím jičínského okresu. Loni vodárny vykázaly při tržbách 178 milionů korun ztrátu 14 milionů Kč. V září představenstvo odvolalo ředitele firmy Václava Matulu, údajně neplnil úkoly uložené představenstvem. Od začátku prosince se novým ředitelem stal Richard Smutný z Brna.

Foto: Wikipedia, Akumiszcza, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme