Vodárny Jičín si v kauze údajné škody 200 mil. udělají posudek

Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín si v kauze údajné stomilionové škody vzniklé při stavbě Čistá Cidlina nechá udělat posouzení případu nezávislým expertem na obchodní právo. Rozhodla o tom tento týden dozorčí rada vodáren, informoval ČTK předseda dozorčí rady Miloš Starý.

5 min. čtení

Škoda prý vodárnám vznikla tím, že představenstvo v roce 2009 schválilo pro vodárny údajně nevýhodný dodatek ke smlouvě na stavbu čističek a kanalizací Čistá Cidlina.

Pro vypracování právního posudku a přijetí definitivního závěr si dozorčí rada vyhradila čas do 30. března.

Náhradu škody až kolem 200 milionů korun uplatňují po bývalém představenstvu města Jičín a Hořice, která jsou hlavními akcionáři vodáren. Rady obou měst v lednu a únoru vyzvaly dozorčí radu a vodárny k vymáhání škody. Tehdejší členové představenstva jakékoliv pochybení odmítají. Čistá Cidlina se stavěla v letech 2008 až 2009 a přišla na 650 milionů korun.

Dodatek spočíval v prodloužení termínu stavby Čisté Cidliny o tři týdny. Vodárny prodloužení termínu stavební firmě Geosan Group umožnily proto, že firma ČEZ nestihla včas vybudovat některé trafostanice. Podle kritiků postupu představenstva prý byl ale Geosan ve skluzu a prodloužení termínu bylo účelové, aby se firma vyhnula placení penále 375.000 eur (přes devět milionů Kč) za den zpoždění. Od výše možného penále se odvíjí i výše údajné škody.

Podle dozorčí rady vodáren jsou výzvy obou měst tendenčně formulované a do případu nevnášejí nové skutečnosti. "Obě výzvy zamlčují výrazně důležité skutečnosti," tvrdí dozorčí rada. Z jejího vyjádření vyplývá, že žádné pochybení ve věci dosud zjištěno nebylo. Dozorčí rada také upozornila na to, že případné zahájení soudních sporů o náhradu škody v řádu stovek milionů korun bude znamenat pro vodárny riziko výdaje na soudní poplatky ve výši čtyř až osmi milionů korun.

Vodárny tento týden také oznámily, že po Geosanu budou chtít penále přes 600 milionů korun za to, že firma údajně nezajistila zkušební provoz Čisté Cidliny. Penále prý vyplývá z asi ročního zpoždění zkušební doby. "Vyčkáme, zda nám VOS Jičín tuto výzvu k uhrazení penále doručí. Teprve poté se můžeme věcně vyjádřit," uvedla k tomu firma Geosan.

Záležitost stavby Čisté Cidliny řeší i protikorupční policie. Osm jičínských zastupitelů totiž loni na jaře pojalo podezření o transparentnosti tendru na dodavatele stavby a podalo trestní oznámení na prošetření celé investice. Při soutěži podle nich údajně nebyla vybrána nejlevnější nabídka, a stavba tak byla dražší o 100 milionů korun.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme