Vodárny Jičín se po třech letech ztrát vrátily do zisku

Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín loni po třech letech ztrát vykázala zisk 4,4 milionu korun. Loni vodárny poprvé po 11 letech poklesů zvedly objem prodané vody a dál dělaly úspory v provozních nákladech.

5 min. čtení

Za roky 2011 až 2013 měla firma v souhrnu ztrátu 23 milionů korun. Vodárny to uvedly v loňské výroční zprávě. Firma na Jičínsku zásobuje vodou zhruba 60.000 lidí a jejími akcionáři jsou obce v čele s Jičínem, Hořicemi a Novou Pakou.
 

Objem prodané vody loni vodárny zvedly o jedno procento na 2,5 milionu metru krychlových. Naopak objem stočného se opět zmenšil, a to o jedno procento. Celkové tržby firmy loni vzrostly o 600.000 korun na 182,5 milionu korun. Cenu vodného a stočného společnost loni nezvyšovala a nechala ji na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Stejnou cenu platí klienti podniku i letos.
 

Negativně se do hospodářského výsledku firmy se 120 zaměstnanci promítlo loňské další oslabení kurzu koruny vůči euru, protože firma splácí eurový úvěr na investici Čistá Cidlina. "Kurzová ztráta loni byla ve výši 3,3 milionu korun," uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr. Naopak úspor podle něj firma dosáhla v provozních nákladech, a to důsledným výběrem dodavatelů.
 

Vodárny se stále potýkají s problémy po stavbě kanalizací Čistá Cidlina z let 2008 až 2009. Stavba přišla téměř na 700 milionů korun a EU na ni poskytla dotaci přes 300 milionů korun. Evropská komise nedávno rozhodla, že vodárny kvůli nesrovnalostem při výběrovém řízení a stavbě nedostanou doplatek dotace 648.000 eur (17,5 milionu korun).
 

Finanční úřad v Hradci Králové také vodárnám za nedodržení závazných hodnot délky nových kanalizačních sítí a počtu veřejných odboček uložil odvod ve výši 2,3 milionu korun. "VOS v této věci využívá dalších opravných prostředků a ve snaze o snížení odvodu podala kasační stížnost," uvedl Šubr. Čistou Cidlinou se zabýval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který vodárnám loni udělil milionovou pokutu. Podnik podal proti pokutě rozklad.
 

Dozorčí rada ve své zprávě přičetla odpovědnost za problémy Čisté Cidliny hlavně bývalému vedení vodáren. "Korekci a sankce je možné přičíst na vrub, vedle externích subjektů najatých za účelem profesionální přípravy a průběhu celé investiční akce, především bývalému managementu VOS v čele s prokuristou (Václavem) Matulou," uvedl předseda dozorčí rady Miloš Starý.

Foto: Wikipedia, Adam Kumiszcza, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme