Vodárny Jičín loni investovaly 177 milionů korun do obnovy a oprav infrastruktury

Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín (VOS) měla loni celkový zisk 4,5 milionu korun při ročním obratu zhruba 200 milionů korun. Provozní zisk byl ve výši 14,3 milionu korun. Do kladného výsledku se promítlo hlavně udržení objemu prodeje pitné vody a vyvážené řízení nákladů i přes významné investice. 

4 min. čtení

Společnost v roce 2020 investovala 177 milionů korun na obnovu a opravy vodárenské infrastruktury. ČTK to dnes sdělili zástupci vodáren.

Stavbaři dokončili modernizaci úpravny vody v Lázních Bělohrad, připojení Vysokého Veselí na východočeskou vodárenskou soustavu a pokračovali v propojování vodovodů v oblasti Hořic a Kopidlna. Na všechny stavby získala VOS dotaci.

"Dobrého hospo­daření jsme dosáhli zejména díky udržení objemu prodeje pitné vody, které se prodalo téměř 2,8 milionu metrů krychlových, a prodeje stočného, které bylo ve výši téměř 2,9 milionu metrů krychlových. Dalším významným vlivem bylo racionální řízení provozních nákladů, i přes postupný nárůst cen energií či materiálu. V roce 2020 byly vynaloženy mimořádně vysoké finanční prostředky na rozvoj, obnovu a opravy vodárenské infrastruktury," uvedl předseda představenstva vodáren a starosta Jičína Jan Malý (ANO).

Společnost plánuje masivní investice do rozvoje infrastruktury i v dalších letech. Představenstvo vloni schválilo aktualizaci strategického plánu na období 2021 až 2025.

"Plán je velmi am­biciózní a počítá s celkovými investicemi ve výši 405 milionů korun, z čehož je 85 milionů korun z evropských zdrojů. Zároveň jsou pláno­vány i další prostředky do oprav majetku ve výši 323 milionů korun," uvedl Malý.

Vodárny budou také v příštích šesti letech modernizovat měření spotřeby vody u zákazníků, kterým postupně vymění vodoměry za ultrazvukové s dálkovým odečtem.

V loňském roce se zvýšil počet akcionářů o obec Rohoznici a valná hromada letos 10. června rozhodla o přijetí dalšího člena, obce Nemyčeves. "Ta se tak stala 49. akcionářem společnosti," uvedl ředitel VOS Richard Smutný.

Společnost na Jičínsku zásobuje vodou víc než 61.000 lidí a má asi 120 zaměstnanců. Jejími akcionáři jsou města a obce v čele s Jičínem, Hořicemi a Novou Pakou.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme