Vodárny Jičín chtějí po třech letech ztrát letos vykázat zisk

Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín se chce letos po předchozích třech ztrátových letech vrátit do zisku na úrovni dvou milionů korun. Loni firma prohloubila ztrátu na 8,1 milionu korun z předloňského minusu jeden milion korun. V roce 2011 měla ztrátu 14 milionů Kč.

3 min. čtení

Loňskou ztrátu vodárny podle rozhodnutí dnešní valné hromady uhradí z nerozdělených zisků minulých let, kde dosud měly k dispozici 30 milionů korun. ČTK to řekl předseda představenstva vodáren a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.

Loňskou ztrátu podle něj způsobil kurzový přepočet zůstatku eurového úvěru na investici Čistá Cidlina po loňské devalvaci koruny Českou národní bankou. Finanční výsledek firmy se tak propadl na minus 25,7 milionu korun po předloňském zisku 800.000 korun. "Ztráta má pouze účetní dopad, na vlastní chod firmy negativní vliv nemá," řekl Šubr. Vodárny podle něj předpokládají, že letos se už kurzová ztráta opakovat nebude.

Za pozitivum loňského roku Šubr označil zvýšení provozního zisku na 16,3 milionu korun z předchozích 2,2 milionu korun. Firma podle něj výrazně šetřila náklady důsledným zavedením výběrových řízení i na menší zakázky. K růstu provozního zisku vodárnám pomohl i prodej nepotřebného majetku.

Objem dodané a odkanalizované vody firmě loni klesl zhruba o 4,5 procenta. Znamená to, že lidé dál pokračovali v úsporách spotřeby vody. Nižší fakturace za vodné a stočné se odrazila v poklesu tržeb o jedno procento na 182 milionů korun. Pro rok 2013 podnik zdražil vodu proti roku 2012 o 3,9 procenta na 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Pro letošní rok firma nezdražovala a nechala loňskou cenu.

Společnost na Jičínsku zásobuje vodou zhruba 60.000 lidí a jejími akcionáři jsou obce v čele s Jičínem, Hořicemi a Novou Pakou.

 

Zdroj:Wikipedia, Adam Kumiszcza, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme