Loni jí vyrobil 15,9 milionů m3, což bylo meziročně o zhruba 600 tisíc m3 méně. Opět se zde projevilo využívání jiných zdrojů vody, šetření odběratelů a zmenšování ztrát v rozvodných sítích. Letošní prognóza počítá opět s růstem na 16,3 milionů kubíků. Od roku 1999, kdy produkce přesáhla rekordních 25 milionů m3, spotřeba vody dlouhodobě klesala, a v posledních letech se pohybuje na současné úrovni.
,,Podobný vývoj spotřeby jsme dlouhodobě předpovídali, ale toto je zhruba technologická hranice, udržující rovnováhu ekonomiky výroby a distribuce. Proto spolu s obcemi a městy hledáme další řešení,“ uvedl Antonín Princ, ředitel a předseda představenstva JVS.
Kdyby se svaz produkci a odběru vody nevěnoval, mohla by nastat nerovnováha mezi příjmy z jejího prodeje a náklady na provoz a údržbu Vodárenské soustavy jižní Čechy. Ta v kraji měří už 533 kilometrů a pro stabilitu zdejšího vodárenství je zcela klíčových, nenahraditelným prvkem. Letos se prodloužila o 8 kilometrů ze Sedlice do Mirotic na severu Písecka. Jejím vlastníkem a provozovatelem je právě JVS.
V roce 2013 se zásobování z vodárenské soustavy obešlo bez závažných poruch a přerušení. Problémy na řadu Drahonice – Čejetice – Vítkov, který je z plastu, se řešily bez omezování zásobování. Ještě letos zde proto dojde k částečně výměně potrubí za téměř 24 milionů Kč.
Posláním JVS, jako sdružení měst a obcí, kterých je nyní už 257, není tvorba zisku, ale dlouhodobá stabilita „velkoobchodní“ ceny vody předané. To umožňuje právě komunální sféře stabilizovat na svém území vlastní ceny vodného a stočného.
Zdroj: JVS
Zdroj: JVS