Vodárenský svaz stabilizuje produkci pitné vody

Posílení Fondu podpory investic v letošním roce o dalších pět milionů korun a přijetí obcí Tálin a Malovice za nové členy, schválila včerejší valná hromada Jihočeského vodárenského svazu (JVS). Ten je největším producentem pitné vody v kraji, kterou dodává do 151 obcí a města zásobuje tak přes polovinu jeho populace.

3 min. čtení

Loni jí vyrobil 15,9 milionů m3, což bylo meziročně o zhruba 600 tisíc m3 méně. Opět se zde projevilo využívání jiných zdrojů vody, šetření odběratelů a zmenšování ztrát v rozvodných sítích. Letošní prognóza počítá opět s růstem na 16,3 milionů kubíků. Od roku 1999, kdy produkce přesáhla rekordních 25 milionů m3, spotřeba vody dlouhodobě klesala, a v posledních letech se pohybuje na současné úrovni.

,,Podobný vývoj spotřeby jsme dlouhodobě předpovídali, ale toto je zhruba technologická hranice, udržující rovnováhu ekonomiky výroby a distribuce. Proto spolu s obcemi a městy hledáme další řešení,“ uvedl Antonín Princ, ředitel a předseda představenstva JVS.

Kdyby se svaz produkci a odběru vody nevěnoval, mohla by nastat nerovnováha mezi příjmy z jejího prodeje a náklady na provoz a údržbu Vodárenské soustavy jižní Čechy. Ta v kraji měří už 533 kilometrů a pro stabilitu zdejšího vodárenství je zcela klíčových, nenahraditelným prvkem. Letos se prodloužila o 8 kilometrů ze Sedlice do Mirotic na severu Písecka. Jejím vlastníkem a provozovatelem je právě JVS.

V roce 2013 se zásobování z vodárenské soustavy obešlo bez závažných poruch a přerušení. Problémy na řadu Drahonice – Čejetice – Vítkov, který je z plastu, se řešily bez omezování zásobování. Ještě letos zde proto dojde k částečně výměně potrubí za téměř 24 milionů Kč.

Posláním JVS, jako sdružení měst a obcí, kterých je nyní už 257, není tvorba zisku, ale dlouhodobá stabilita „velkoobchodní“ ceny vody předané. To umožňuje právě komunální sféře stabilizovat na svém území vlastní ceny vodného a stočného.


Zdroj: JVS

Zdroj: JVS

Doporučujeme