Vodárenský svaz půjčí na obnovu infrastruktury obcím 20 mil. Kč

Jihočeský vodárenský svaz (JVS) vyčlení ve svém rozpočtu až 20 milionů korun na obnovu technické infrastruktury členských obcí, kterou jim poškodily červnové povodně. Mimořádné opatření schválila valná hromada. O konkrétní podpoře bude rozhodovat představenstvo JVS.

4 min. čtení

Poskytnuta bude formou bezúročné až desetileté půjčky. Na stejném principu je už od roku 1997 postaven i svazový Fond podpory investic, řekl dnes ČTK předseda představenstva JVS Antonín Princ.

"Jde o výraz solidarity starostů obcí, jimž se povodně vyhnuly s těmi, které voda zaplavila. V postižených obcích je nutná rychlá obnova běžného života," uvedl Princ. Na postižených obcích nyní je, zda nabízenou podporu budou čerpat k odstranění přímých povodňových škod, nebo jako svůj vlastní podíl na spolufinancování nákladnějších projektů.

Jak vyplynulo z výroční zprávy představenstva, JVS, který sdružuje přes 250 měst a obcí, čeká v následujících letech závažné rozhodnutí, jak stabilizovat odběry a tím i výrobu pitné vody ve vodárenské soustavě jižní Čechy. "Trvající pokles by totiž do budoucna ohrožoval dlouhodobou cenovou stabilitu, která je největší devizou jihočeského vodárenského systému. Způsobuje ho klesající odběr v průmyslu, šetření maloodběratelů, snižování ztrát v síti a také maximální využívání místních, obecních vodárenských zdrojů," upozornil Princ.

V roce 2012 vodárenskou soustavou proteklo 16,503 milionu metrů krychlových pitné vody, což sice bylo pouze o 37.000 méně než v roce předcházejícím, ale prognózy předpokládají výraznější pokles odběru. Cena vody předané, tedy velkoobchodní, je přitom prakticky stálá. Zvyšuje se pouze o inflaci a letos činí 14,37 Kč za metr krychlový bez DPH.

Kvalita pitné vody, kterou odebírá 148 obcí a měst se zhruba 370.000 obyvateli, je přitom dlouhodobě stabilní i přes zhoršení parametrů surové vody v přehradě Římov.

Jihočeský vodárenský svaz vznikl před 20 lety v červnu 1993. Jeho hlavní poslání, jímž je správa a rozvoj společných zařízení pro výrobu a rozvod pitné vody, se od té doby nezměnilo. Dnes má 256 členů. Z nich je 255 měst a obcí, zbývajícím pak společnost RERA (Regionální rozvojová agentura).


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme