Vodárenskou soustavu na jihu Čech bude provozovat JVS

Vodárenskou soustavu v jižních Čechách bude od dubna provozovat místo společnosti Čevak její majitel, Jihočeský vodárenský svaz (JVS). Čevak ji provozoval od roku 2008 a smlouvu měl do roku 2018, požádal ale o její ukončení, řekl dnes novinářům ředitel JVS Antonín Princ.

2 min. čtení

Důvodem byl pro Čevak ztrátový provoz soustavy. Ukončení smlouvy musí ještě potvrdit valná hromada JVS, která se koná tento pátek.

"Nenaplnila se naše očekávání spojená s růstem spotřeby vody. V důsledku ekonomické krize dochází k jejímu dalšímu poklesu, a protože musíme plnit i další závazky, je pro nás tato provozovatelská smlouva neudržitelná," poznamenal ředitel Čevak Jiří Heřman. Čevak se bude ale ještě další tři roky podílet na odběru pitné vody z vodárenské soustavy.

Podle Prince by koncoví odběratelé vody změnu neměli vůbec poznat. "Dodavatel, jímž je vždy některá provozovatelská firma, se nemění," podotkl Princ. K ukončení smlouvy dohodou přistoupili podle něj zejména proto, aby udrželi vodárenskou soustavu v kraji stabilní, a to jak provoz, tak i ceny prodávané vody. Změna smlouvy nebyla podle Prince možná. Vypsání nového výběrového řízení by zase trvalo rok nebo déle, a to by stabilitě provozu soustavy neprospělo, doplnil Princ.

Aby JVS mohla provozování soustavy převzít, rozhodla se zaměstnat asi 50 lidí, kteří měli u firma Čevak tuto oblast na starosti.

Z Vodárenské soustavy jižní Čechy odebírá pitnou vodu 141 měst a obcí, v nichž žije kolem 380.000 lidí. Loni se ze soustavy odebralo téměř 17 milionů metrů krychlových vody.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme