Vodárenské památky lákají řadu návštěvníků

Jedinečnou možnost spatřit město z vrcholku vodárenské věže měli v sobotu lidé v Českých Budějovicích v rámci Dne památek. Zpřístupněné vodárenské památky jsou po celé ČR velkou atrakcí. Velký úspěch sklízí každoročně např. prohlídky Podolské vodárny.

5 min. čtení

"Při výběru památek se vždy snažíme najít něco zajímavého, co není běžně přístupné, a také upozornit na nový prostor," vysvětlila náměstkyně primátora Českých Budějovic Ivana Popelová.

Značný zájem letos v Českých Budějovicích vzbudila 44 metrů vysoká vodárenská věž na rohu ulic Mánesova a Boženy Němcové. Organizátoři očekávali, že přijde pouze několik bývalých vodohospodářů, ale na schodišti bylo rušno celý den. Už dnes se tedy plánuje další otevření věže pro věřejnost. Kromě vyhlídky na město na návštěvníky čekala také řada historických dokumentů. Zájem byl tak velký, že lidé museli dokonce stát frontu. Kvůli omezenému prostoru se totiž dovnitř dostaly jen patnáctičlenné skupiny.

"Nejdřív přišla na řadu přednáška o vývoji vodovodu ve městě. Zaujalo mě, že se chlor začal přidávat do vody až někdy ve 30. letech minulého století. Předtím prý často trápila lidi cholera," komentovala prohlídku návštěvnice Pavlína Stuchlá z Budějovic.

Historie vodárenské věže v Českých Budějovicích
Roku 1716, když přestal dostačovat dřevěný vodovod napájený městskými rybníky, rozhodla městská rada o výstavbě kašny, která by rozváděla vodu z Vltavy. Už o 4 roky později bylo přijato nové rozhodnutí o výstavbě vodárny. Plány stavby vyšly z pera schwarzenberského stavitele Pavla Kolečného (Třeboň). Vodárna, včetně původní barokní věže o hraně 4 metry, byla dokončena roku 1724. Pohon zajišťovalo vodní kolo na lučním jezu.

Při přestavbě baronem Schwartzem roku 1882 přišla věž o původní barokní podobu a vyrostla na současných 44,3 metru. Do 20. století byla vodárna zásobována užitkovou vodou z Vltavy, kterou rozvádělo dřevěné potrubí k Samsonově i dalším městským kašnám. Pitná voda byla k dispozici ve studních měšťanských domů.

Ve 30. letech byla pak ve vodárně instalována nová čerpací stanice a začala se upravovat voda z Malše. Takto fungovala až do výstavby úpravny vody ve Vidově v druhé polovině 60. let.

V 50. letech převzala funkci nově vystavěná úpravna ve Vidově zásobovaná z Římovské přehrady (Malše), v 80. letech potom úpravna v Plavu. Stará věž ale až do 60. let zásobovala užitkovou vodou průmyslové podniky. Dnes slouží přízemí jako zkušebna vodoměrů.

Foto: Wikipedie, Cheva
 


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme