Vodárenská věž láká turisty

Výstava věnovaná historii vodárenské věže a vodě bude zítra otevřena v Týništi nad Orlicí v Královéhradeckém kraji v okrese Rychnov nad Kněžnou. Doporučujeme jako tip na prázdninový výlet.  

4 min. čtení

S myšlenkou vytvořit v působivém interiéru vodárny muzejní expozici přišla skupina lidí ze Spolku přátel města Týniště nad Orlicí. "Město nemá příliš historických budov, ten nápad přišel i tak trochu náhodou. Vodárna už dva roky neslouží svému účelu, nedodává vodu. Je to navíc velmi zajímavá budova jak z historického, tak z technického hlediska. Proto jsme se rozhodli vytvořit expozici tady," objasnil předseda spolku Libor Koldinský.

Spolek svojí činností chce navázat na badatelské, historické a expoziční práce Čapkova muzea, které zaniklo před třemi desítkami let. "Snažíme se obnovit myšlenku Čapkova muzea, navazujeme na jeho činnost, jako je sbírání artefaktů, tvoření depozitáře, návrat depozitních věcí, které odsud byly odvezeny. To je prvotní záměr spolku," uvedl předseda Spolku přátel města Týniště nad Orlicí.

V zatím surových nerekonstruovaných prostorech si zítra návštěvníci prohlédnou expozici věnovanou historii vodárny i rozvodu pitné vody pro město. "Bude zde k vidění řada dobových fotografií, vodoměry, výkresy a další zajímavé artefakty," řekl Libor Koldinský.

Dveře vodárny se poprvé otevřou zítra o půl desáté ráno. Věž poté bude návštěvníkům zpřístupněná až do konce září, a to vždy v sobotu a v neděli od devíti hodin až do tří odpoledne.

Po skončení výstavy, se vnitřní prostory věže opět uzavřou. Na řadu přijde rekonstrukce. "Výstava teď bude pouze ve vyčištěných prostorech, další úpravy jsou však nutné. Vše tak opět vyklidíme a začneme pracovat na rekonstrukci interiéru. Letos tak není možné pro zájemce otevřít ochoz věže kvůli jeho technickému stavu," objasnil dále předseda Spolku přátel města. Pokud se podaří vodárnu pomocí dotací zrekonstruovat, v příštím roce by tak ve věži mohly vzniknout větší a uspořádanější tematické výstavy.

Více informací o muzeu ve vodárenské věži naleznete na www.muzeum-tyniste.cz


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme