Vodárenská firma SmVaK po obměně akcionářů propouštění nechystá

Ve společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je jednou z největších českých vodárenských firem, nehrozí po výrazné změně struktury akcionářů žádné propouštění. Stejně tak se zákazníci nemusí obávat ani dramatického zvyšování cen. ČTK to řekl generální ředitel SmVaK Miroslav Kyncl.

5 min. čtení

Majoritní podíl SmVaK vlastní španělská společnost FCC prostřednictvím své dceřiné firmy Aqualia. Dosud držela 98,68 procenta akcií, z nichž 49 procent prodala tento měsíc za 97 milionů eur (2,5 miliardy korun) japonské společnosti Mitsui. Společnosti FCC tak ve SmVaK zůstala mírně nadpoloviční většina. Zhruba 1,32 procenta akcií vlastní drobní akcionáři a asi 30 měst a obcí.

"Společnost pracuje podle dlouhodobého byznys plánu. Navíc jsme svázáni celou řadou předpisů, jak cenových, tak i zákonem o vodovodech a kanalizacích. Nějaká změna akcionářské struktury na to nemůže mít zásadní vliv," řekl Kyncl.

Změny podle něj mohou nastat v orgánech společnosti. "V současné době v představenstvu jsou dvě místa volná. Je možné, že je nový spoluvlastník obsadí. Ale to je z mé strany pouze úvaha, oficiálně dosud nic nebylo řečeno," uvedl ředitel.

Řekl, že se lidé hodně zajímají zejména o to, jak se prodej akcií projeví na cenách. Ty letošní ale byly vyhlášeny v loňském roce a měnit se nebudou. "Z hlediska cen to nemůže mít v zásadě žádný vliv. Pracujeme podle cenové regulace, věcného usměrnění cen, které dává poměrně přísný rámec, tudíž nelze svévolně nějak s cenami manipulovat," řekl Kyncl.

Ceny se tak odvíjejí od výše inflace a investic. Kromě inflace se podle Kyncla zvyšují o jedno nebo dvě procenta, jimiž společnost řeší modernizaci vodovodní sítě. "Jsme povinni tvořit takzvaný plán obnovy vodovodů, který nám ukládá udržovat tu infrastrukturu v dobrém stavu. Tudíž se nemůže stát, že bychom třeba v zájmu některého akcionáře neopravovali nebo neinvestovali, to je vyloučeno," řekl Kyncl. Firma do údržby a modernizace ročně investuje přes 500 milionů korun, okolo 100 milionů pak vydá na jednorázové opravy.

Společnost má nyní zhruba 870 zaměstnanců. Tento počet je podle generálního ředitele stabilizovaný. Před 20 lety měla firma 1800 zaměstnanců. Snížení stavu hodně souviselo s automatizací, nyní je v podstatě celá vodovodní síť automatizovaný provoz. "V minulosti jsme počty pracovníků výrazně snížili. Udělali jsme celou řadu racionálních kroků, zcentralizovali jsme činnosti tak, aby byly efektivní, oddělili jsme zásahovou činnost od běžné údržby," uvedl ředitel.

SmVaK dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také v Polsku. Firma loni meziročně zvýšila čistý zisk o 6,3 procenta na 385,1 milionu korun.

 

Zdroj: Wikipedia, Pudelek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme