Vodárenská firma SmVaK loni zvýšila čistý zisk na 385 milionů Kč

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která dodává vodu více než milionu lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, loni meziročně zvýšila čistý zisk o 6,3 procenta na 385,1 milionu korun. Vedení společnosti to uvedlo ve výroční zprávě.

4 min. čtení

Tržby z vodného a stočného vzrostly proti roku 2011 o 3,7 procenta na 2,12 miliardy korun. Pro letošní rok společnost plánuje zhruba stejný hospodářský výsledek jako loni.

"Stále pokračuje mírný pokles v odběrech pitné vody a následně i v objemu odvedené a vyčištěné odpadní vody. Domácnosti i podnikatelské subjekty odebraly asi o jedno procento méně než v předchozím období, rovněž množství odpadních vod odvedených našimi kanalizacemi a vyčištěných v čistírnách odpadních vod společnosti je o dvě procenta nižší," uvedl generální ředitel společnosti Miroslav Kyncl. O šest procent klesl objem vody, kterou SmVaK předávají do vodohospodářských systémů jiných vodárenských společností.

"Rozdíl ve výkonech z hlavních činností – dodávky pitné vody a odvádění a čištění odpadních vod, byl v průběhu celého roku kompenzován rostoucím objemem stavebně montážních prací a dalších činností," uvedl Kyncl. Vodárny se podle něj musely celý rok vyrovnávat s následky extrémních výkyvů počasí z počátku roku. Kvůli nim zejména v únoru výrazně přibylo poruch na vodovodním potrubí, bylo jich i několik desítek denně.

Mezi nejvýznamnější investiční akce společnosti patřila například rekonstrukce dálkového vodovodního přivaděče Záhumenice – Butovice nebo pokračování prací na opravě přivaděče Krásné Pole – Karviná mezi Doubravou a Karvinou. "Do investic jsme i v roce 2012 vložili více než půl miliardy korun z vlastních prostředků vyprodukovaných společností, bez jakýchkoli dotací z evropských nebo národních fondů," uvedl ředitel. Také pro rok 2013 počítá firma s investicemi za více než 500 milionů korun.

Severomoravské vodovody a kanalizace jsou jednou z největších tuzemských vodárenských firem. Vodu dodávají i do pohraniční oblasti Polska. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu, která drží téměř 99 procent akcií.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme