Voda z Dyje opět zaplaví Kančí oboru, pomůže to lužním lesům

Lesy ČR také letos vodou ze Staré Dyje zaplaví Kančí oboru na Břeclavsku, hladina vody v kanálech i tůních se v lokalitě zvedne začátkem příštího týdne. Svědčí to vysychajícím lužním lesům. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí státního podniku Eva Jouklová.

3 min. čtení

Lesníci postupně uzavřou soustavu stavítek a nechají rozlít vodu do porostů, takže se zaplaví kanály, tůně, slepá ramena, prohlubně i jezírka. „Nejde o povodňovou vlnu, ale postupné zvyšování vodní hladiny, což svědčí kromě lesů také obojživelníkům, jako jsou čolek, skokan, kuňka či ropucha. Snažíme se o přirozený vodní režim, který změnily vodohospodářské úpravy na Dyji,“ uvedl Jan Dovrtěl z Lesů ČR.

V Kančí oboře bude do porostů natékat voda ze Staré Dyje. V některých místech se může vylít i na páteřní asfaltovou lesní cestu. „Cyklisty neohrozí, ale je třeba s tím počítat,“ uvedl vedoucí valtického polesí Bronislav Konečný.

Stejně budou lesníci postupovat na polesí Tvrdonice, tedy v lesích od Hodonína k Lanžhotu, které zaplaví voda z řeky Moravy. V polovině dubna se stavítka znovu otevřou a hladina všech naplněných prohlubní se opět vrátí do normálu.

Kančí oboru podnik zaplavuje několik posledních let. Dříve lesy přirozeně zaplavovaly jarní povodně, což už ale po stavbě protipovodňové hráze není možné. Oblast tedy lesníci zaplavují záměrně, aby luhy zachovali. Lesy ČR ve spolupráci s Povodím Moravy také opakovaně zaplavují krajinu na soutoku Dyje a Moravy.

Lužní les je podmáčený les s vysokou hladinou podzemní vody, dlouhodobý nedostatek vody mu proto škodí. V ČR jsou čtyři takto zachovalé ekosystémy, kromě míst kolem obory Soutok (Dyjský trojúhelník) je to Libický luh na Kolínsku, Litovelské Pomoraví mezi Olomoucí a Mohelnicí a Chropyňský luh u řeky Moravy.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme