Voda v Trutnově zdraží o 6% místo dříve oznámených 8,9%

Vodné a stočné na Trutnovsku od ledna zdraží jen o šest procent místo původně oznámených 8,9 procenta. Společnost Vodovody a kanalizace (VAK) Trutnov odsunula původně plánovanou nákladnou investici do úpravny vody v Temném dole a peníze ze zvýšeného vodného a stočného tak nebude potřebovat.

4 min. čtení

ČTK to dnes řekl ředitel vodáren Josef Moravec.

Nová cena vodného a stočného po šestiprocentním zdražení bude činit 57,97 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody. Většina nárůstu ceny tak půjde na vrub zvýšení daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent. Vodou VAK zásobuje více než 36.000 obyvatel regionu.

Investici do úpravny vody v Temném dole v odhadované výši 60 až 80 milionů korun VAK přesunul z příštího roku do dalších období z administrativních důvodů. "Protože nebude nutné zvyšovat provozní zisk, jenž by pokryl investiční náklady, sníží se nárůst ceny pouze na nezbytné náklady spojené se zvýšením daně," vysvětlil předseda představenstva VAKu a místostarosta Trutnova Tomáš Hendrych.

Hlavními akcionáři VAK Trutnov jsou obce Trutnov, Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov, které vlastní dohromady přes 80 procent akcií.

Voda od trutnovského VAKu je tradičně nejlevnější z bývalých okresních měst hradeckého kraje. Nejvyšší cenu z okresních měst v kraji mají vodárny v Hradci Králové, které od ledna 2012 zvýší cenu o 9,98 procenta na 78,49 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Vedle této základní ceny vodného a stočného odběratelé na Hradecku ještě platí takzvanou pevnou složku, jejíž cena od ledna také vzroste. Například u rodinného domku pevná roční platba stoupne o 10,4 procenta na 978 korun. Domácnost v rodinném domku tak při roční spotřebě 100 metrů krychlových vody zaplatí za metr krychlový vody 88,27 koruny.

Vodovody a kanalizace Náchod (VAK) zdraží od 1. ledna vodné a stočné v průměru o devět procent na celkových 65,36 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Vodárny v Jičíně zdraží vodné a stočné v průměru o 8,9 procenta na 75,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Vodárny v Rychnově nad Kněžnou nové ceny pro příští rok zatím neoznámily.

Foto: Wikipedia, Koroner, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme