Voda v rybnících se začíná horšit, stále je ale dost vhodných míst ke koupání

S postupujícím létem se voda v rybnících a přírodních koupalištích v Česku začíná horšit, na některých místech hygienici koupání kvůli sinicím ani nedoporučují nebo zakazují. Stále je však dostatek nádrží, kde se lidé mohou bez obav rekreovat. Počasí tomu i přeje. Teploty několik dnů překračují tropických 30 stupňů a změnit se to nemá ani o víkendu.

8 min. čtení

Na severu Čech sinice zhoršily podle informací hygieniků kvalitu vody například v Máchově jezeře u Doks na Českolipsku či rybníku Bažantník u autokempu v Sedmihorkách v Českém ráji. Hygienickým požadavkům kvůli přítomnosti sinic a chlorofylu neodpovídá ani voda v jezeře Chmelař na Litoměřicku a koupání v něm představuje zdravotní riziko. Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů hrozí po koupání na koupališti v Chabařovicích na Ústecku. Hygienici lidem doporučují, aby se po pobytu ve vodě osprchovali. Totéž by měli udělat i po koupání v Oborském rybníku u Jinolic na Jičínsku. Už před týdnem skončila koupací sezona kvůli špatné kvalitě vody na koupališti ve volné přírodě v Dolcích u Trutnova, rekreační areál je dál v provozu.

V Pardubickém kraji hygienici odrazují od koupání v rybníku Rosnička na Svitavsku, rozmnožily se tam sinice a je tam vysoký obsah chlorofylu. "Koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince," uvedla na webu krajská hygienická stanice.

Ze sedmi pražských sledovaných přírodních koupališť dostalo od hygieniků nejhorší hodnocení, třetí stupeň z pěti, koupaliště Džbán. Vnímaví lidé mohou po koupání v něm pociťovat zdravotní obtíže. Naopak nejvyšší kvalitu má podle údajů na jejich webu biotop Radotín, nádrž Divoká Šárka a biotop Lhotka v Praze 4. Ve Středočeském kraji má horší kvalitu vody koupaliště Vyžlovka u Prahy, kde hygienici po pondělním měření koupání nedoporučují a hodnotí vodu stupněm čtyři. Může být pro lidi zdravotním rizikem. Na třech místech, na Pilském rybníku, v Županovicích na Příbramsku a jezeře Ostrá na Nymbursku, je voda zhoršená a nevhodná ke koupání pro citlivé lidi a děti. Ostatní by se po koupání měli osprchovat.

Na západě Čech odborníci kvůli sinicím nedoporučují koupání v přehradě České údolí u Plzně. Voda se zhoršila také v horní části nádrže Hracholusky, sdělil ČTK hydrobiolog Jindřich Duras, který kvalitu vody sleduje.

Na jihu Čech už měsíc platí zákaz koupání u Podolska na orlické přehradě, kde byly mimo jiné překročeny limity třetího stupně pro sinice a chlorofyl. "Upozorňujeme veřejnost, že zde při koupání a vodní rekreaci hrozí akutní poškození zdraví," uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Zhoršenou jakost vody má pak Orlík u autokempu Radava a Staňkovský rybník na Jindřichohradecku. Na obou lokalitách by někteří lidé mohli mít zdravotní obtíže, proto hygienici po koupání doporučují se osprchovat.

Na Vysočině hygienici kvůli vysokému obsahu sinic prodloužili zákaz koupání v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a rybníku Kachlička v okrese Havlíčkův Brod. Voda je tam podle nich nebezpečná pro lidské zdraví.

V sousedním Jihomoravském kraji hygienici zatím nemuseli v žádném ze sledovaných přírodních nádrží zakazovat koupání nebo označit vodu za nevhodnou ke koupání, řekla ČTK vedoucí odboru hygieny obecné a komunální Jana Derková. Zhoršila se ale voda v Brněnské přehradě a na přírodním koupališti ve Výrovicích na Znojemsku, nicméně stále se tam dá koupat.

Naproti tomu v Moravskoslezském kraji hygienici kvůli masivnímu výskytu toxických sinic zakázali koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku. Vhodné ke koupání není ani bohumínské Kališovo jezero, kde se u břehů vyskytuje vodní květ sinic. "Některé druhy sinic mohou produkovat i různé jedovaté látky, které mohou následně způsobit střevní a žaludeční potíže, bolesti hlavy, ale i vážnější jaterní problémy," řekl ČTK mluvčí hygieniků Aleš Kotrla.

Foto: Wikipedia, Michael Kümmling, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme