Voda v rybnících se postupně horší, někde je vhodné se po koupání osprchovat

Na většině přírodních koupališť v zemi, která jsou pod dohledem hygieniků, je stále možné se koupat bez obav z případných zdravotních obtíží. S postupujícím létem ale začíná přibývat míst, kde je kvalita vody zhoršená, případně jsou ke koupání nevhodná. Na Vysočině hygienici kvůli velkému množství sinic vydali zákaz koupání pro přehradu Trnávka na Pelhřimovsku.

6 min. čtení

Zhoršená kvalita vody je ve všech středočeských koupacích lokalitách na vodních nádržích Orlík a Slapy. Ještě hůř je na tom Nový rybník na Příbramsku a koupaliště Březnice, kde je voda nevhodná ke koupání. Nevyhovující je kvalita vody také v biotopu Loučeň na Nymbursku. Vnímaví jedinci by se měli kvůli zvýšenému výskytu chlorofylu vyhnout také Písníku Bakov nad Jizerou a jezeru Poděbrady na Nymbursku.

Zvýšený obsah chlorofylu a snížená průhlednost vody je třetí týden na přírodním koupališti v Chabařovicích na Ústecku. Hygienici proto doporučují se po koupání osprchovat. Zdravotní obtíže mohou mít lidé výjimečně i po koupání v rybníku Chlumec a v zatopeném lomu Varvažov na Ústecku a v jezeře Chmelař na Litoměřicku.

Zlepšení kvality vody vykazuje Hamerské jezero na Českolipsku a koupaliště v Tanvaldu. Koncem července znečistily obě vodní plochy přívalové deště. Podle hodnocení hygieniků je kvalita vody v Hamerském jezeře kvůli zvýšenému výskytu sinic aktuálně na stupni tři a lidé by se měli po vykoupání opláchnout čistou vodou.

Na západě Čech je lepší vyhnout se koupání v biotopu v Blovicích na jižním Plzeňsku, kde se přemnožily sinice. Zhoršená jakost vody je také v Košuteckém jezírku v Plzni. Přímo zákaz koupání platí od konce července pro Velký Rybník v Hroznětíně na Karlovarsku, ve kterém se přemnožil vodní květ a chlorofyl.

Ve východních Čechách jsou koupaliště většinou bez závad, včetně vodní nádrže Rozkoš či přehrady Seč. Zákaz koupání ale od středy platí v rybníku Dlouhý na Orlickoústecku, kde o víkendu uhynuly kvůli výkyvům počasí stovky ryb.

Na Vysočině včera hygienici vydali zákaz koupání pro téměř stohektarovou přehradu Trnávka poblíž obce Želiv na Pelhřimovsku, v jejíž vodě našli velké množství sinic. Zároveň prodloužili zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku platný od konce července. Nevhodná ke koupání je nádrž Sedlice, jejíž voda představuje pro rekreanty zdravotní riziko kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu, uvedla krajská hygienická stanice.

Na severu Moravy stále platí zákaz koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku, a to kvůli vysokému množství sinic. Rizikovou zůstává nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku, kde hrozí onemocnění cerkáriovou dermatitidou.

Na jihu Moravy by se zájemci o vodní radovánky měli raději vyhnout přírodnímu koupališti Letovice-Svitavice na Blanensku. Důvodem je vysoký obsah sinic a chlorofylu. Zhoršenou kvalitu vody hygienici zaznamenali Na Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Koupat se tam lze, ale zvýšené množství chlorofylu může působit potíže vnímavým jedincům. Po plavání je proto dobré se osprchovat.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme