Voda v přírodních koupalištích je v úvodu sezony většinou čistá

Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích v Česku, kde hygienici v uplynulých dnech provedli její rozbor, je počátkem sezony vhodná ke koupání. Horší kvalitu má Máchovo jezero u Doks na Českolipsku a Sluníčko v Chrastavě u Liberce. Citliví jedinci by se tam měli po plavání osprchovat. 

6 min. čtení

Na několika dalších místech hygienici zjistili zhoršenou průhlednost vody, což ale koupání neomezuje. ČTK to zjistila z informací krajských hygienických stanic.

Mluvčí liberecké krajské hygienické stanice Zuzana Balašová uvedla, že množení sinic v Máchově jezeře nahrávají nepříznivé klimatické podmínky, byla totiž mírná zima a málo pršelo. Vyšší pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží hrozí například u alergiků, těhotných nebo dětí, kterým hygienici radí se po koupání osprchovat.

Zhoršená kvalita vody v chrastavském koupališti Sluníčko je podle Balašové dána hodnocením z uplynulých sezon. Po záplavách 2010 se v něm totiž objevily bakterie, které naznačují fekální znečištění. Následkem mohou být vyrážky, zvracení a průjem. Loňské výsledky sice byly dobré, hygienici ale vycházejí z toho, že problém je dlouhodobý a berou v potaz i výsledky z předchozích let. Proti loňskému hodnocení číslem čtyři z pětibodové stupnice si Chrastava ale polepšila, nyní je na trojce jako Máchovo jezero. Mírně zhoršenou kvalitu vody, stupeň dva, má nádrž Harcov v Liberci a koupaliště v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku.

V Plzeňském kraji se ojediněle už objevují sinice v rybníku Valcha na Klatovsku, kde je tak mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů. V Seneckém rybníce v Plzni je voda jen méně průhledná.

V Královéhradeckém kraji rozbory hygieniků ukázaly zhoršenou průhlednost vody v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku a u autokempu ve vodě v nádrži Rozkoš na Náchodsku, voda je tam ale vhodná pro koupání.

Ve středních Čechách má horší vlastnosti jen voda v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku a v jezeře Ostrá na Nymbursku. Podle Luboše Mandíka z příbramské pobočky krajské hygienické stanice se tam kvůli řasám vyskytlo větší množství fytoplankonu, lidé se tam ale mohou bez omezení koupat.

V Moravskoslezském kraji hygienici odebrali vzorky vody z přírodních koupališť na Bruntálsku, Opavsku a Karvinsku a neodhalili nedostatky. Podobné je to i na jihu Moravy, kde hygienici nemají informace o tom, že by byla na některém z přírodních koupališť nevhodná voda ke koupání.

Aktuální informace o kvalitě vody na sledovaných koupacích místech jsou na webových stránkách krajských hygienických stanic. Hygienici ale upozorňují, že u koupališť ve volné přírodě nelze vyloučit změnu v jakosti vody kvůli přívalovým srážkám nebo možným splachům z okolí.

Výskyt toxických sinic si mohou lidé ale ověřit sami: do plastové lahve naberou vodu a v případě, že se po půl hodině zelené částice koncentrují poblíž hladiny, jde o sinice. Pokud jsou rovnoměrně rozptýlené ve vodě, jsou to netoxické řasy.

 

Foto: Wikipedia, Michael Kümmling, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme