Voda v přírodních koupalištích je týden před prázdninami většinou čistá

Kvalita vody v přírodních koupalištích, která hygienici kontrolují, je týden před začátkem prázdnin většinou dobrá. Zákaz koupání ale hygienici vyhlásili u Podolska na Orlíku, prodloužili ho také v pětihektarovém Ředkovci a rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku.

4 min. čtení

U Podolska na Orlíku voda podle hygieniků překračuje hodnoty pro povolené množství sinic a chlorofylu-a. Stejná situace je i v Ředkovci a rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. Při koupání tam lidem hrozí poškození zdraví. V takovém případě má krajská hygienická stanice povinnost vydat zákaz koupání, záleží ale na lidech, zda tento zákaz dodrží.

Zhoršenou kvalitu vody, kdy hygienici nedoporučují koupání dětem, alergikům či těhotným, má kvůli sinicím například Máchovo jezero u Doks na Českolipsku. Stejná situace je i v Županovicích a Živohošti na Slapské přehradě. Třetí stupeň z pětibodové škály mají také biotop v Blovicích na jižním Plzeňsku a jezírko Košutka v Plzni.

V Ústeckém kraji hlásí zvýšený obsah chlorofylu pouze jezero Chmelař na Litoměřicku a zatopený lom Varvažov na Ústecku. Jinak jsou přírodní vodní nádrže v kraji čisté.

V Jihočeském kraji je podle hodnocení hygieniků kvalita vody dobrá v autokempu Radava u orlické přehrady, rybnících Staňkovský a Hejtman na Jindřichohradecku a lipenské přehradě v Černé v Pošumaví a v Lipně nad Vltavou.

Také v přírodních koupalištích v Pardubickém kraji je voda podle posledních odběrů většinou čistá. Menší výhrady mají hygienici jen k rybníku Rosnička na Svitavsku, koupání tam však zakázané není. Horší průhlednost vody má také rybník Hluboký na Pardubicku.

V hlavním městě je nejčistší voda v biotopech v Radotíně, na Lhotce v Praze 4 a v nádrži Divoká Šárka v údolí Šáreckého potoka.

Na Opavsku, Bruntálsku a Karvinsku je kvalita vody v přírodních koupalištích většinou dobrá. Výjimkou je Těrlická přehrada a Vrbické jezero na Karvinsku, kde nelze vyloučit riziko vzniku onemocnění cerkáriovou dermatitidou.

Rovněž v Královéhradeckém kraji je voda v přírodních i umělých koupalištích v vhodná pro koupání. Pouze v koupališti v Dolcích u Trutnova má mírně zhoršenou kvalitu.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme