V Praze se vodné a stočné zvýší o inflaci, voda bude stát 60 korun

Voda v Praze podraží od začátku příštího roku o 6,8 procenta. Cena se zvýši o inflaci - potvrdil to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný a mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

3 min. čtení

Od ledna tak budou Pražané platit za vodné a stočné 60,39 koruny za metr krychlový, tedy o 3,88 koruny více než dosud. V Praze tak bude jedna z nejnižších cen vody v ČR. Zdražení podle Pokorného bude znamenat pro čtyřčlennou rodiny výdaj asi o 700 korun ročně navíc.

Postup zvyšování vodného a stočného určuje smlouva mezi magistrátem, PVK a Pražskou vodohospodářskou společností (PVS). Nejprve novou cenu schvalují představenstva a dozorčí rady PVK a PVS. Cena musí být v souladu s cenovým věstníkem ministerstva financí. Rada hlavního města pak může tuto částku snížit, nebo naopak zvýšit.

Spotřeba vody v Praze, ale i celé ČR trvale klesá.
Loni se v Česku průměrná denní spotřeba vody snížila o 4,4 litru na 142 litrů na osobu. Pražané přitom podle odborníků spotřebují přibližně o čtvrtinu více vody než je celorepublikový průměr.

PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí a zaměstnávají více než 1100 lidí. Firma je členem skupiny Veolia Voda. Její česká pobočka je také největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.

PVS je vlastníkem vodohospodářského majetku hlavního města Prahy, úpravny vody Želivka a zdroje pitné vody Káraný. Stoprocentním vlastníkem společnosti je město. To je také vlastníkem veškerého infrastrukturního majetku. PVK za pronájem vodárenské a kanalizační infrastruktury platí Praze nájem.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme