Voda v Ostravě od ledna zdraží o 4,72 Kč, tedy o 7,6 procenta

Voda v Ostravě bude od ledna o 4,72 Kč dražší. Za metr krychlový lidé zaplatí s DPH 67,09 Kč, což je o 7,6 procenta více než letos.

3 min. čtení

Vedení společnosti Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) to dnes oznámilo na tiskové konferenci. Voda zdraží kvůli rostoucím cenám vstupů, klesající spotřebě i změně DPH.

"K navýšení cen nás vedou zejména zvýšené ceny vstupů. Náklady na elektrickou energii stoupnou v příštím roce o více než 13 procent, náklady na nákup vody o více než pět procent," řekl generální ředitel OVAK Petr Konečný. Stále také klesá spotřeba pitné vody. "Více než polovina navýšení ceny jde na vrub zvýšené sazbě daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent," dodal Konečný.

Cena vodného se od ledna zvýší o 2,10 Kč na 33,16 Kč s DPH. Cena stočného stoupne o 2,62 Kč na 33,93 Kč. Meziroční zdražení tak bude činit 6,8 procenta u vodného a 8,4 procenta u stočného.

Podle Konečného tak lidé v příštím roce za pitnou vodu a stočné zaplatí měsíčně na jednu osobu v průměru zhruba o 14 korun více. "Z toho více než sedm korun jde na vrub zvýšené sazby daně z přidané hodnoty," řekl.

Společnost OVAK provozuje na území Ostravy vodohospodářskou infrastrukturu, která je majetkem města. Vodu dodává více než 300.000 Ostravanů. OVAK se stará zhruba o 1300 kilometrů vodovodů a 1000 kilometrů kanalizační sítě a ve městě provozuje pět čistíren odpadních vod. Nadpolovičním vlastníkem firmy OVAK je francouzská společnost Suez Environnement, druhým největším akcionářem je město Ostrava, které drží 28,55 procenta akcií. Loni Společnost OVAK zvýšila svůj zisk meziročně o dvě procenta na 64,5 milionu korun.

Foto: Wikipedia, SPŠCHaG Ostrava, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme