Voda v nádržích je nadále většinou dobrá, přibylo ale míst nevhodných ke koupání

Kvalita vody ve většině přírodní koupališť, která kontrolují hygienici, zůstává dobrá. Na některých místech ji už ale zhoršily sinice a chlorofyl, které mohou některým lidem způsobit zdravotní potíže. Z tohoto důvodu není vhodné koupání například v rybnících Kachlička a Ředkovec na Havlíčkobrodsku.

8 min. čtení

Na Těrlické přehradě a Vrbickém jezeře na Karvinsku dál hrozí riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou, která způsobuje vyrážku. Voda v některých nádržích má pak sníženou průhlednost, koupání to ale nevadí. Víkendové počasí bude k vodě lákat, podle předpovědi má být slunečno a teploty mají stoupat až k 29 stupňům.

Bez obav mohou lidé vyrazit na středočeská koupaliště. Z informací na webu krajských hygieniků vyplynulo, že voda na všech místech, kde měřili její kvalitu, je vhodná ke koupání, respektive vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.

Dobré podmínky ke koupání a vodu bez sinic nabízí i přírodní nádrže v Plzeňském kraji. Podle hydrobiologa Jindřicha Durase, jenž kvalitu vody sleduje, nejlepší koupání v regionu nyní nabízí přehrada Hracholusky, zejména v části od hráze k silničnímu mostu. Koupání Duras nedoporučuje jen na přehradě České údolí u Plzně, kde je průhlednost vody do půl metru a silný vegetační zákal.

Mezi nádržemi s dobrou vodou ke koupání si lidé mohou vybírat i v sousedním Karlovarském kraji
. Hygienici tam tento týden testovali vodu na Chebsku a mírně zhoršené vlastnosti vody zjistili jen ve vodní nádrži Skalka. Minulý týden zjistili zhoršenou kvalitu vody ve Velkém rybníku u Hroznětín na Karlovarsku, dosahuje na třetí stupeň z pěti. Tato situace je tam obvykle ale po celou sezonu.

Až na výjimky je dobrá koupací voda i v Ústeckém a Pardubickém kraji. Zvýšený obsah chlorofylu naměřili hygienici jen ve Varvažově na Ústecku a na jezeře Chmelař na Litoměřicku, v rybníku Rosnička na Svitavsku pak zjistili vyšší obsah vodních mikroorganismů. Koupání tam nezakázali, doporučují se po něm ale osprchovat.

V Libereckém kraji hygienici nedoporučují zejména alergikům, dětem a těhotným ženám koupání v Máchově jezeře u Doks, kde je voda kvůli výskytu sinic na třetím stupni z pětibodové škály. Pro Máchovo jezero nejde o nic neobvyklého, na stupni tři bylo v předchozích letech prakticky celou letní sezonu. Na většině ostatních venkovních koupalištích v Libereckém kraji, která pravidelně kontrolují hygienici, je kvalita vody výborná. Horší průhlednost vody má koupaliště u autokempu v Nedamově u Dubé na Českolipsku a rybník Bažantník u autokempu v Sedmihorkách v Českém ráji.

Na Vysočině nejsou kvůli masovému výskytu sinic a chlorofylu vhodné ke koupání rybníky Kachlička a Ředkovec na Havlíčkobrodsku. Mírně nižší kvalitu vody má přehrada Sedlice, v ostatních rekreačních rybnících a přehradách je voda podle informací krajské hygienické stanice čistá.

U kvality vody hraje podle hygieniků roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody a kvalita vody se zhorší. V Jihomoravském kraji mají koupaliště v přírodě podle analýzy hygieniků zatím vhodnou vodu ke koupání. Lidé tak mohou bez obav zamířit k nádržím Palava, rybníku Suchý na Blanensku nebo ke všem pěti koupalištím na Brněnské přehradě.

V Moravskoslezském kraji je na základě laboratorních rozborů voda vhodná ke koupání bez omezení s výjimkou Těrlické přehrady a Vrbického jezera na Karvinsku. Zůstává tam v platnosti upozornění na riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Mimořádně hygienici ověřovali situace na nádrži Baška na Frýdecko-Místecku, kde kvůli poškození vaku bezpečnostního přelivu klesla hladina vody. Na některých místech podél břehu nádrže přetrvává přírodní znečištění, které může dočasně omezit její rekreační využití, uvedl mluvčí moravskoslezských hygieniků Aleš Kotrla.

Foto: Wikipedia, Itsd-foto, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme